Калькулятор расчета пеноблоков смотрите на этом ресурсе
Все о каркасном доме можно найти здесь http://stroidom-shop.ru
Как снять комнату в коммунальной квартире смотрите тут comintour.net

Булінг — знущання за межею моральності, — думка експерта Ігоря Мізраха

Новий, модний, та неприємний за значенням термін, який нажаль у нашій країні дуже швидко набуває популярності. Що ж це за явище таке та з чим його їдять? Чому останнім часом збільшується кількість різних форумів призначених цьому явищу, передач та обговорень на форумах. Чому саме новини пов’язані з булінгом все частіше з’являються на стрічках фейсбуку та у топі гарячих новин.

Це явище виникло як закономірність через невиховання підростаючого покоління, чи як результат прояву вседозволеності та «нового підходу» до виховного процесу? Чи може завдяки нанесеним дитячим травмам, яких дитина хоче позбутися саме у такій спосіб прояву агресії до ближнього та слабшого.

Отже «булінг» ( з англійської bully — залякувати, цькувати, задирати; bullying, від анг. bully — хуліган, забіяка, задирака, грубіян, насильник) або по простому «цькування» — офіційне визначення —  це прояв агресії з подальшим залякуванням особистості, цькуванням та погрозами, моральним приниження.

#ТРИ СТОРОНИ

Соціальна структура булінгу, як правило, має три елементи, а саме:

 1. переслідувач (булі);
 2. жертва;
 3. спостерігач.

Вплив цькування відбувається на всі три категорії. Окрім того, що такий прояв агресії та неприкритої жорстокості відбувається серед білого дня, майже чи не на офіційному рівні у площині  доказу нападника – «я-сильніший», «я –авторитет», «я-…», так ще й всі три групи стають співучасниками про цей аспект не потрібно забувати. Адже нападник одразу у свідків закладає пігрунття для подальшого росту вже заляканої у дитинстві особистості та розвитку відповідних типових рис характеру, таких як відчуття провини і відчуття власного безсилля, що призведе до формування вже потенційної особистості- жертви та людини, на яку вже не можна буде розраховувати у критичній ситуації. Окрім такого відхиленні від норми у психіці у свідків формується вже потенційне сексуальне відхилення  — «жертви».

Щодо самої жертви, то тут взагалі необхідно згадати наше шкільне життя, коли завжди діти знаходили об’єкт для постійного знущання та цькування. При цьому іноді доводилося переходити із школи в школу, та навіть змінювати місце проживання, якщо мова йшла про невеликий населений пункт. А якщо ані батьки, ані вчителі не втручались у подібного роду «розбірки», тоді дитина, яка залишалася сам на сам із такою проблемою, нерідко закінчувала своє життя самогубством..

#ГЕНЕЗИС

До причин, які призводять до формування булінгу, належать: людська нерівність, нетолерантність суспільства (у тому числі й суспільні стереотипи), сімейне виховання (насилля в родині, авторитарний стиль виховання, гіперопіка над дитиною, відсутність комунікації «батьки-діти»), формування ієрархії в дитячому колективі, ставлення до насилля у самому суспільстві. До основних видів булінгу відносять шкільне цькування та булінг на роботі. І якщо булінг на роботі виникає вже серед сформованих особистостей та й тут вже жертва самостійно може звернутися до правозахисних органів, то про булінг у школі необхідно говорити вголос, долучаючи до обговорення цієї проблеми вчителів та батьків.

#ШКОЛА

Нині серед учнівської молоді надзвичайно загострилася проблема насильства, здійснюваного самими дітьми одне до одного.

Булінг сьогодні – це вже соціальна проблема всього світу, яка швидкими темпами розвивається протягом останніх ста років, проте до кінця ще й досі не вивчена головна причина, яка спонукає дитину до такого прояву агресії. Практично в усіх країнах булінг більш поширений серед хлопчиків, ніж серед дівчаток, і його жертвами також частіше стають хлопчики. Це не просто пустощі або грубість, а особлива форма взаємин.

Перші ж публікації про це страшне явище в Україні з’явилися в нашій країні у 2005 році.

Шкільний булінг — явище системне й комплексне. Тому, окрім лікарів, психіатрів, психологів (які займаються зазвичай уже з тими, хто піддався цькуванню та знущанням з боку своїх однолітків і однокласників), до вивчення й профілактики цього явища повинні, безперечно, долучатись учителі, соціальні педагоги, шкільні психологи та батьки.

ОЗНАКИ ШКІЛЬНОГО БУЛІНГУ:

 • систематичні кепкування з будь-якого приводу (від національності до зовнішнього вигляду дитини);
 • задирство;
 • фізичні і психічні приниження;
 • різного виду знущання;
 • бойкот та ігнорування;
 • псування особистих речей та ін.

#КІБЕРБУЛІНГ

Хулігани (булі) надзвичайно винахідливі у сучасному інтернет світі. Новітній їхній «винахід» — кібербулінг, тобто знущання з використанням електронних засобів комунікації, включаючи телефонні дзвінки та погрози чи залякування у соцмережах. Щодо цього явища, яке набирає обертів в Україні, вже час говорити про нього, як про одне із різновидів кібертероризму. І це явище вже повинно бути викоренено за допомогою волевиявлення на держаному рівні. Проте і батькам необхідно, так само як і вчителям, говорити про цей різновид цькування вголос і загострювати увагу дітлахів на тому, що інформаційних простір насичений дуже часто неперевіреною інформацією, а спілкуванню у соцмережах повинно бути приділено особливої уваги, щоб дитина, у разі отримання незрозумілих повідомлень, зверталась до батьків.

#КЛАСИФІКАЦІЯ

Дослідники цього явища пропонують таку найзагальнішу класифікацію всіх видів булінгу:

1-ша група — прояви, пов’язані переважно з активними формами приниження;

2-га група — прояви, пов’язані зі свідомою ізоляцією, обструкцією скривджених.

У сучасній науці існує декілька підходів до вивчення булінгу. Одні дослідники зосереджують увагу на пошуку й визначенні особистісних рис, характерних для особи булі та його жертви. Інші намагаються розглядати булінг як новий соціально-психологічний процес.

«Агресори відчувають сильну потребу панувати й підпорядковувати собі інших учнів, переслідуючи власні цілі; вони імпульсивні й легко шаленіють» — описує головні риси булі норвезький психолог Д. Ольвеус – «Агресори часто зухвалі та агресивні в ставленні до дорослих (передусім батьків і вчителів), вони не виявляють співчуття до своїх жертв; якщо це хлопчики, вони зазвичай фізично сильніші за інших

#ОЗНАКИЖЕРТВИ

Типові жертви булінгу також мають свої характерні риси:

 • полохливі, вразливі, замкнуті й соромливі;
 • часто тривожні;
 • невпевнені в собі;
 • мають низьку самоповагу;
 • схильні до депресії й частіше за своїх ровесників думають про самогубство;
 • часто не мають жодного близького друга;
 • якщо це хлопчики, вони можуть бути фізично слабшими за своїх однолітків.

Ці риси є водночас і причиною, і наслідком булінгу. У той самий час, на думку окремих дослідників, відтворити типовий портрет агресора та жертви неможливо.

Деякі психологи фіксують увагу не стільки на індивідуальних властивостях дитини, скільки на її місці в групі. Ті діти, які активно не включені в групові процеси, тримаються осібно, менш товариські, як правило, є аутсайдерами і їх (інколи більш обдарованих і талановитих) не люблять у групі. У таких випадках знаходиться хтось, хто бере на себе роль виконавця групової волі. У результаті виникає булінг.

Кажучи про форми прояву булінгу, найбільш типові для хлопчиків і дівчаток, слід зазначити, що якщо хлопчики частіше вдаються до фізичного булінгу (стусани, поштовхи тощо), то дівчатка більш охоче користуються такими формами тиску, як поширення пліток, виключення з кола спілкування. А втім, ця різниця відносна і схоже, що вона зменшується.

# МОТИВАЦІЯ

Мотивацією до булінгу стають заздрість, помста, відчуття неприязні, прагнення відновити справедливість; боротьба за владу; потреба підпорядкування лідерові, нейтралізації суперника, самоствердження тощо аж до задоволення садистських потреб окремих осіб.

#ЩОРОБИТИ

Молодші школярі мають неодмінно звертатися по допомогу до дорослих — учителів і батьків. Допомога дорослих дуже потрібна і в будь-якому іншому віці, особливо якщо дії кривдників можуть завдати серйозної шкоди фізичному та психічному здоров’ю.

Старші діти, підлітки можуть спробувати самостійно впоратись із деякими ситуаціями. Психологами було розроблено кілька порад для них.

#ЗРОБИСАМ

Отже наші рекомендації з поведінки для дітлахів більш старшого віку, які зіштовхнулися з боулінгом:

 • Ігноруйте кривдника. Якщо є можливість, намагайтесь уникнути сварки, зробіть вигляд, що вам байдуже і йдіть геть. Така поведінка не свідчить про боягузтво, адже, навпаки, іноді зробити це набагато складніше, ніж дати волю емоціям.
 • Якщо ситуація не дозволяє вам піти, зберігаючи самовладання, використайте гумор. Цим ви можете спантеличити кривдника/кривдників, відволікти його/їх від наміру дошкулити вам.
 • Стримуйте гнів і злість. Адже це саме те, чого домагається кривдник. Говоріть спокійно і впевнено, покажіть силу духу.
 • Не вступайте в бійку. Кривдник тільки й чекає приводу, щоб застосувати силу. Що агресивніше ви реагуєте, то більше шансів опинитися в загрозливій для вашої безпеки і здоров’я ситуації.
 • Не соромтеся обговорювати такі загрозливі ситуації з людьми, яким ви довіряєте. Це допоможе вибудувати правильну лінію поведінки і припинити насилля.

#УКРАЇНА

Зовнішність, вимова, поведінка, успіхи в навчанні, статки родини — все це може стати причинами цькування дитини.

Україна — в першій десятці країн Європи за його поширеністю з-поміж 11-15-річних школярів. Вона залишила далеко позаду не лише найбільш соціально благополучні Данію чи Норвегію, але й, приміром, Угорщину та Грецію. Такі дані наводить ВООЗ.

Торік 67% українських дітей або були жертвами, або кривдниками, або свідками булінгу, за даними ЮНІСЕФ. Чверть із них безпосередньо зазнали цькувань. 48% цих дітей нікому не розповіли про пережите.

#США

Проблеми у дітей в американських школах такі ж, як і скрізь. Одна з них — булінг. Але, на відміну від наших шкіл, де проти булінгу нічого не робиться, в США школи проводять цілі програми проти залякування і знущань одних дітей над іншими.

Точну цифру назвати важко, але вважається, що серед американських дітей більше 13 мільйонів, в тій чи іншій мірі, виявляються жертвами булінг (слово увійшло в російську мову, запозичене від англійського bullying і завдяки британському журналісту Ендрю Адамсу).

У Нью-Йорку, наприклад, міська влада виділила $ 8 млн спеціально для того, щоб приборкати в школах булінг. Проблема  привернула увагу після недавнього інциденту в Бронксі, коли старшокласник, якого постійно дошкуляли расовими і гомофобськими репліками, не витримав і накинувся з ножем на своїх мучителів, вбив одного і тяжко поранив іншого.

Гроші, виділені на нову програму, дозволять проводити в громадах семінари з попередження знущань в школах, організовувати учнівські клуби, надавати психологічну допомогу. До 2019 року буде створено онлайн-портал для батьків, на якому можна буде розміщувати скарги з приводу випадків булінг. Якщо дитина піддавався знущанням неодноразово, він має право на переклад в іншу школу. В Бронксі, наприклад, після недавнього трагічної події понад 20 школярів відразу попросили, щоб їх перевели.

#РОЗУМІННЯ

Для того, щоб вірно вибудовувати розмову із школярами, та й не тільки, на тему булінгу, необхідно щоб крізь всю розмову та всі головні аргументи проходило червоною ниткою головне – справа не в тому, хто є жертвою, а справа в тому, хто є агресором. І саме з цього необхідно починати розуміння цього швидко поширюваного явища.

А для самих батьків, необхідно вже давно випасти із лав соціальних мереж та почати придивлятися та прислухатися до своїх дітлахів, аби вчасно побачити непритаманні для своєї дитини риси у поведінці, які вказують на ознаки булінгу, як із ознаками жертви, так із ознаками агресора.

Ігор Мізрах спеціально для журналу РЕЙТИНГ

Посилання на сайт: ratingua.net

Посилання на сторінку фб: @ratingnewsmagazine

73 Комментариев

 • I simply want to say I’m new to blogs and honestly enjoyed you’re page. More than likely I’m want to bookmark your website . You amazingly come with perfect stories. Thanks a bunch for sharing with us your website.

 • Hiya very nice blog!! Guy .. Beautiful .. Amazing .. I will bookmark your blog and take the feeds additionally¡KI am satisfied to find numerous useful info right here in the put up, we need work out extra techniques in this regard, thanks for sharing. . . . . .

 • hello!,I love your writing so so much! percentage we keep in touch extra about your post on AOL? I require a specialist on this house to solve my problem. Maybe that is you! Having a look ahead to look you.

 • This is the fitting blog for anybody who wants to seek out out about this topic. You notice so much its nearly laborious to argue with you (not that I truly would need…HaHa). You definitely put a new spin on a topic thats been written about for years. Great stuff, just great!

 • Nice read, I just passed this onto a colleague who was doing some research on that. And he actually bought me lunch since I found it for him smile Therefore let me rephrase that: Thanks for lunch!

 • Thanks for your write-up. My partner and i have generally seen that many people are eager to lose weight when they wish to look slim along with attractive. Having said that, they do not always realize that there are other benefits for you to losing weight as well. Doctors assert that overweight people have problems with a variety of disorders that can be directly attributed to their particular excess weight. The good thing is that people who’re overweight and suffering from a variety of diseases can reduce the severity of their own illnesses by way of losing weight. It’s possible to see a gradual but identifiable improvement in health while even a bit of a amount of fat reduction is achieved.

 • Heya i am for the first time here. I came across this board and I find It really useful & it helped me out a lot. I hope to give something back and help others like you aided me.

 • Hola! I’ve been reading your website for a while now and finally got the courage to go ahead and give you a shout out from New Caney Texas! Just wanted to mention keep up the fantastic work!

 • Thank you for any other wonderful post. Where else may just anybody get that kind of information in such an ideal manner of writing? I have a presentation subsequent week, and I am on the search for such info.

 • Good – I should definitely pronounce, impressed with your web site. I had no trouble navigating through all tabs as well as related information ended up being truly easy to do to access. I recently found what I hoped for before you know it at all. Reasonably unusual. Is likely to appreciate it for those who add forums or anything, web site theme . a tones way for your client to communicate. Excellent task.

 • Its such as you learn my thoughts! You seem to understand so much approximately this, such as you wrote the ebook in it or something. I feel that you simply can do with some % to power the message home a little bit, but instead of that, this is wonderful blog. A fantastic read. I will definitely be back.

 • Thanks for the helpful write-up. It is also my belief that mesothelioma cancer has an incredibly long latency time period, which means that warning signs of the disease won’t emerge right until 30 to 50 years after the initial exposure to asbestos fiber. Pleural mesothelioma, which can be the most common type and affects the area round the lungs, will cause shortness of breath, chest muscles pains, including a persistent coughing, which may bring about coughing up blood.

 • I got what you mean , thankyou for posting .Woh I am pleased to find this website through google. «Delay is preferable to error.» by Thomas Jefferson.

 • I intended to create you that very little remark so as to thank you as before for the wonderful principles you have contributed in this article. This is really open-handed of people like you to grant extensively precisely what most people could have offered for sale for an e-book to help make some bucks for themselves, chiefly now that you could possibly have tried it in case you desired. The secrets as well served to be the good way to comprehend the rest have a similar desire just like my own to understand a little more with regards to this condition. I’m certain there are thousands of more pleasurable instances up front for many who start reading your site.

 • Usually I do not read post on blogs, but I would like to say that this write-up very forced me to try and do so! Your writing style has been amazed me. Thanks, very nice post.

 • I know this if off topic but I’m looking into starting my own weblog and was curious what all is required to get set up? I’m assuming having a blog like yours would cost a pretty penny? I’m not very web smart so I’m not 100% certain. Any recommendations or advice would be greatly appreciated. Appreciate it

 • The root of your writing while appearing reasonable originally, did not settle well with me after some time. Someplace throughout the paragraphs you were able to make me a believer unfortunately just for a short while. I still have a problem with your jumps in assumptions and one would do well to help fill in all those gaps. In the event that you actually can accomplish that, I would undoubtedly end up being fascinated.

 • I am writing to make you be aware of of the brilliant discovery my girl encountered visiting your site. She came to understand plenty of pieces, which include how it is like to have a great giving mindset to make others completely fully grasp chosen multifaceted things. You undoubtedly did more than our own desires. Many thanks for producing these precious, trusted, explanatory not to mention fun thoughts on that topic to Sandra.

 • I haven’t checked in here for a while because I thought it was getting boring, but the last few posts are great quality so I guess I will add you back to my daily bloglist. You deserve it my friend 🙂

 • Fantastic beat ! I would like to apprentice at the same time as you amend your website, how could i subscribe for a blog website? The account aided me a acceptable deal. I had been a little bit acquainted of this your broadcast offered bright transparent concept

 • Magnificent beat ! I wish to apprentice while you amend your site, how could i subscribe for a blog web site? The account aided me a acceptable deal. I had been tiny bit acquainted of this your broadcast provided bright clear concept

 • I haven’t checked in here for a while because I thought it was getting boring, but the last several posts are great quality so I guess I’ll add you back to my daily bloglist. You deserve it my friend 🙂

 • Somebody necessarily assist to make severely posts I’d state. This is the first time I frequented your website page and thus far? I surprised with the research you made to make this particular post incredible. Great process!

 • Woah! I’m really loving the template/theme of this site. It’s simple, yet effective. A lot of times it’s very difficult to get that «perfect balance» between usability and visual appeal. I must say that you’ve done a amazing job with this. In addition, the blog loads extremely quick for me on Safari. Excellent Blog!

 • I do agree with all of the ideas you’ve presented to your post. They are really convincing and can definitely work. Still, the posts are too quick for novices. May just you please extend them a little from subsequent time? Thanks for the post.

 • Please let me know if you’re looking for a article author for your site. You have some really good articles and I think I would be a good asset. If you ever want to take some of the load off, I’d really like to write some material for your blog in exchange for a link back to mine. Please blast me an e-mail if interested. Kudos!

 • One other issue is that if you are in a circumstance where you will not have a co-signer then you may really want to try to make use of all of your school funding options. You will discover many grants or loans and other scholarships that will supply you with funds to assist with university expenses. Many thanks for the post.

 • That is very fascinating, You are an overly professional blogger. I’ve joined your feed and stay up for in quest of more of your excellent post. Additionally, I have shared your site in my social networks!

 • My partner and I stumbled over here by a different website and thought I should check things out. I like what I see so now i’m following you. Look forward to exploring your web page for a second time.

 • Definitely believe that which you stated. Your favorite justification appeared to be on the net the simplest thing to be aware of. I say to you, I definitely get irked while people think about worries that they just do not know about. You managed to hit the nail upon the top and also defined out the whole thing without having side-effects , people could take a signal. Will likely be back to get more. Thanks

 • I’m not sure where you’re getting your info, but great topic. I needs to spend some time learning much more or understanding more. Thanks for wonderful information I was looking for this info for my mission.

 • This is very interesting, You’re a very skilled blogger. I have joined your feed and look forward to seeking more of your great post. Also, I’ve shared your site in my social networks!

 • Thank you for some other magnificent article. Where else may just anybody get that kind of info in such an ideal method of writing? I’ve a presentation subsequent week, and I’m on the search for such info.

 • Thank you for the good writeup. It in fact was a amusement account it. Look advanced to more added agreeable from you! By the way, how can we communicate?

 • I have read some good stuff here. Definitely price bookmarking for revisiting. I wonder how much attempt you set to make one of these magnificent informative site.

 • A lot of what you say happens to be astonishingly appropriate and it makes me wonder why I had not looked at this in this light before. This particular article really did turn the light on for me as far as this issue goes. But at this time there is actually one particular factor I am not too comfy with so whilst I attempt to reconcile that with the actual central theme of your issue, let me see just what all the rest of your subscribers have to point out.Well done.

 • I used to be more than happy to search out this net-site.I wished to thanks on your time for this excellent learn!! I positively enjoying every little bit of it and I have you bookmarked to check out new stuff you weblog post.

 • Generally I do not learn article on blogs, however I wish to say that this write-up very forced me to try and do it! Your writing style has been amazed me. Thanks, very nice article.

 • I just could not depart your website prior to suggesting that I really enjoyed the standard information a person provide for your visitors? Is going to be back often in order to check up on new posts

 • I would like to convey my appreciation for your kindness supporting visitors who really want assistance with this important subject. Your real commitment to passing the solution all over came to be exceptionally effective and have consistently allowed many people just like me to achieve their ambitions. Your personal invaluable advice can mean a great deal to me and additionally to my office colleagues. Thanks a ton; from all of us.

 • Hi, i feel that i saw you visited my blog so i came to “return the choose”.I’m trying to find issues to enhance my web site!I assume its good enough to use some of your concepts!!

 • great put up, very informative. I’m wondering why the other experts of this sector do not notice this. You must continue your writing. I’m sure, you’ve a huge readers’ base already!

 • I’ve recently started a blog, the info you provide on this website has helped me greatly. Thank you for all of your time & work. «The achievements of an organization are the results of the combined effort of each individual.» by Vince Lombardi.

 • Nice blog right here! Additionally your website loads up fast! What web host are you the usage of? Can I am getting your affiliate link to your host? I want my website loaded up as fast as yours lol

 • I’m really impressed with your writing skills and also with the layout on your weblog. Is this a paid theme or did you customize it yourself? Either way keep up the nice quality writing, it is rare to see a great blog like this one today..

 • I haven¡¦t checked in here for some time because I thought it was getting boring, but the last several posts are good quality so I guess I¡¦ll add you back to my daily bloglist. You deserve it my friend 🙂

 • Thanks for the helpful write-up. It is also my opinion that mesothelioma cancer has an particularly long latency interval, which means that symptoms of the disease won’t emerge right up until 30 to 50 years after the 1st exposure to asbestos. Pleural mesothelioma, and that is the most common form and impacts the area throughout the lungs, could potentially cause shortness of breath, breasts pains, along with a persistent cough, which may bring about coughing up body.

 • I needed to send you this tiny observation just to say thanks a lot as before on your extraordinary methods you have documented above. It was simply remarkably generous of people like you to offer unhampered precisely what many people might have advertised as an e book in making some profit on their own, especially seeing that you might well have done it in the event you desired. Those thoughts likewise served to provide a fantastic way to recognize that other people have a similar dreams the same as my very own to find out a lot more with regard to this issue. I’m certain there are many more enjoyable sessions up front for people who examine your website.

 • Along with everything that seems to be building throughout this area, a significant percentage of points of view tend to be relatively stimulating. However, I appologize, because I do not subscribe to your whole idea, all be it stimulating none the less. It would seem to me that your opinions are not entirely justified and in reality you are generally yourself not totally certain of your assertion. In any event I did enjoy reading through it.

 • I haven’t checked in here for some time as I thought it was getting boring, but the last several posts are good quality so I guess I’ll add you back to my daily bloglist. You deserve it my friend 🙂

 • Hello very cool blog!! Man .. Excellent .. Superb .. I will bookmark your site and take the feeds additionally…I am glad to seek out a lot of helpful info right here in the submit, we need develop more strategies on this regard, thank you for sharing.

 • I like the valuable info you provide in your articles. I will bookmark your blog and check again here frequently. I am quite sure I will learn many new stuff right here! Best of luck for the next!

Добавить комментарий