Калькулятор расчета пеноблоков смотрите на этом ресурсе
Все о каркасном доме можно найти здесь http://stroidom-shop.ru
Как снять комнату в коммунальной квартире смотрите тут comintour.net

Головний держвиконавець Тернопільщини – за сумісництвом головний корупціонер області

Злочинна діяльність начальника юстиції Тернопільської області Едуарда Кольцова з кожним днем доповнюється новими фактами. Журналісти “Народної правди” з’ясували, що чиновник порушив українське законодавство і не вніс у свою декларацію доходи, які отримав, будучи на посаді заступника командира роти батальйону патрульної служби міліції особливого призначення «Тернопіль». 

Так 24.10.2016 р. Едуард Кольцов подавши декларацію через ЄДИНИЙ ДЕРЖАВНИЙ РЕЄСТР ДЕКЛАРАЦІЙ за 2015 рік приховав свої доходи, а саме зарплату, яку він отримував, перебуваючи на різних посадах в період 2015 року УМВС України в Тернопільській області.


Головний держвиконавець Тернопільщини – за сумісництвом головний корупціонер області

Головний держвиконавець Тернопільщини – за сумісництвом головний корупціонер області


Журналісти “Народної правди” отримали відомості, щодо грошового забезпечення Едуарда Кольцова. Зясувалосящо цей чиновник отримував щомісячно в 2015 році в середньому 5260 грн. Ці гроші Едуард Станіславович заробляв під час проходження служби на посаді заступника командира роти батальйону патрульної служби міліції особливого призначення «Тернопіль». Прощо свідчить офіційна відповідь голови Ліквідаційної комісії УМВС в Тернопільській області Ляховича на інформаційний запит.  


Головний держвиконавець Тернопільщини – за сумісництвом головний корупціонер області

Головний держвиконавець Тернопільщини – за сумісництвом головний корупціонер області


Згідно вимог Закону України «Про запобігання корупції» щодо фінансового контролю Едуард Кольцов вчинив корупційне правопорушення, а саме невідповідність задекларованих доходів. 

Дивно, чому Кольцов не зазначив цього доходу у своїй декларації за 2015 рік і для чого власне цей чоловік, будучи вже начальником обласної юстиції пішов працювати у батальйон “Тернопіль”? 

Відповідь – проста – для ще більшого збагачення та уникнення люстрації.  

Адже Едуард Кольцов, в минулому полковник міліції, будучи в 2015 році начальником Головного територіального управління юстиції у Тернопільській області переходить на службу  в патрульну міліцію із спеціальним званням рядовий міліції не для того, щоб чесно та вірно служити Народу України, а для того щоб отримати статус УБД (учасника бойових дій). Усе це для того, аби уникнути люстрації, обійшовши Закон України «Про очищення влади», та отримувати зарплату, як працюючий державний службовець та  пенсію на спеціальних умовах, як пенсіонер органів внутрішніх справ. Адже з 01 квітня 2015 року людина, яка працює на сьогоднішній день на посаді державного службовця: прокурора, судді, народного депутата, службовця місцевого самоврядування та інших посадах, які дають право на призначення пенсій на спеціальних умовах, вони можуть або залишатися працювати, але вони не будуть отримувати пенсій, або вони можуть звільнитися і надалі отримувати пенсію в раніше призначеному розмірі в повному обсязі. Працювати на державній службі та одночасно отримувати заробітну плату та пенсію на спеціальних умовах, має таку пільгу лише та особа, яка  отримала статус учасника бойових дій. 

Про те, чи насправді брав участь Едуард Кольцов у бойових діях, безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведенні в період з 23.04.2015 по 23.05.2015 року – можемо лише здогадуватися. Але в цій ситуації дивує інша соціальна несправедливість – коли інші воїни, бійці добровольчих батальйонів та навіть військові контрактники – роками роками воюють та добиваються отримання статусу УБД, то Едуард Кольцов зумів це зробити лише за місяць служби на третій лінії оборони. Як? 

І врешті Кольцов повернувся назад на посаду очільника Тернопільської юстиції після присвоєння статусу учасника бойових дій. 

Проте, це не єдина схема, яку провернув головний держвиконавець Тернопільщини.  

 Як зазначалося журналістами видання «Народна Правда» на початку грудня 2018 року до Головного територіального управління у Тернопільській області прибула комплексна перевірка Міністерства юстиції України з дванадцяти осіб, щодо констатування виявлених журналістами та виявлення інших незаконних дій посадових осіб Тернопільської юстиції. За заподіяння мільйонних збитків державі Кольцовим та іншими посадовими особами прокуратурою Тернополя навіть внесено відомості до Єдиного державного досудових розслідувань.

Перевірка з Міністерства юстиції України дійсно підійшла до поставлених завдань професійно, перевірялися усі напрямки роботи Головного управління юстиції у Тернопільській області, та виявили масу порушень, корупційних дій і зловживань службовим становищем Едуардом Кольцовим та наближених до нього посадових осіб. Однак, як завжди, жодних негативних наслідків для очільника юстиції та придворних посадовців не настало. 

З власних джерел у Міністерстві юстиції України журналістам стало відомо, що закриття та не розголошення виявлених фактів, які прямо стосувалися Кольцова та загрожували йому не лише звільненням, а й гратами, обійшлися йому у кругленьку суму. 

Так, одним із напрямків перевірки комісії з міністерства була робота відділу персоналу  Головного управління юстиції. Згідно офіційних даних в роботі відділу виявлені лише незначні процесуальні порушення. Однак насправді в роботі даного відділу було виявлено цілу організовану злочинну групу на чолі з Кольцовим, які всупереч нормам Закону України «Про запобігання корупції» та Закону України «Про державну службу» готували фальсифіковані документи та без поданих декларацій приймали на роботу і просували по службі ряд державних службовців. Накази на призначення підписував особисто начальник управління Кольцов.  

Після підтвердження інформації щодо вирішення Едуадом Кольцовим всіх своїх проблемних питань за результатами міністерської перевірки, журналістами подано запит про отримання публічної інформації та проведено власне розслідування щодо кадрових призначень у юстиції. 

Абзацом 2 ч.5 ст.25 Закону України «Про державну службу» встановлено обов’язок переможця конкурсу перед призначенням на посаду державної служби подати декларацію за минулий рік. 

Обов’язок особи, яка претендує на зайняття посади, зокрема державної служби, перед призначенням на посаду подавати зазначену декларацію також передбачений ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції». 

Переможець конкурсу подає таку декларацію шляхом заповнення її на офіційному веб-сайті НАЗК як декларацію кандидата на посаду із зазначенням  конкретної назви посади. Декларація має бути подана не пізніше заяви про призначення на посаду. 

Всупереч зазначеним нормам чинного законодавства в період 2017-2018 Головним територіальним управління юстиції у Тернопільській області призначено на посади  державних службовців без подання декларацій із зазначенням конкретної назви посади, які мали подаватися після закінчення строку оскарження результатів конкурсу та не пізніше заяви про призначення на посаду, а саме: 

ШКІЛЬНЯК Віталій Євгенович, головний державний виконавець Підволочиського районного відділу державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Тернопільській області переведений на посаду начальника цього ж відділу, з 21 червня 2017 року, як такий, що успішно пройшов конкурсний відбір (Наказ № 428/8 від 20.06.2017); 

БАНАХ Володимир Дмитрович, старший державний виконавець відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Тернопільській області, з 30 червня 2017 року переведений на посаду головного державного виконавця цього ж відділу, як такий, що успішно пройшов конкурсний відбір (Наказ № 482/8 від 30.06.2017); 

ЧОРНА Тетяна Андріївна призначена на посаду провідного спеціаліста Тернопільського міськрайонного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Тернопільській області, за переведенням з посади спеціаліста Тернопільського міського відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Тернопільській області з 07 липня 2017 року, як переможець конкурсу (Наказ № 508/8 від 05.07.2017); 

ДУМАНСЬКА Оксана Тимофіївна, призначена на посаду заступника начальника Тернопільського міськрайонного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Тернопільській області, за переведенням з посади начальника Тернопільського районного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Тернопільській області з 07 липня 2017 року, як переможець конкурсу (Наказ № 509/8 від 05.07.2017); 

КУЛИН Уляну Вікторівну, призначена на посаду спеціаліста Тернопільського міськрайонного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Тернопільській області, за переведенням з посади спеціаліста Тернопільського міського відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Тернопільській області з 07 липня 2017 року, як переможець конкурсу (Наказ № 511/8 від 05.07.2017); 

ЧАПЛЮК Ольга Романівна з 11 липня 2017 року призначена на посаду провідного спеціаліста відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Тернопільській області як така, що успішно пройшла конкурсний відбір (Наказ № 526/8 від 10.07.2017); 

НАЙКО Любов Миколаївна з 28 вересня 2017 року призначена на посаду завідувача сектору аналітики та статистики Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Тернопільській області, у порядку переведення з посади провідного спеціаліста відділу розгляду звернень та забезпечення діяльності комісії з питань розгляду скарг у сфері державної реєстрації Управління державної реєстрації Головного територіального управління юстиції у Тернопільській області, як така, що визначена другим кандидатом на цю посаду за результатами конкурсу (Наказ № 814/8 від 27.09.2017); 

СКАВРОНСЬКА Марія Сергіївна, старший державний виконавець Тернопільського районного відділу державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Тернопільській області, переведена з 11 жовтня 2017 року на посаду головного спеціаліста Тернопільського міськрайонного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Тернопільській області, як така, що визначена другим за результатом конкурсу кандидатом на зайняття вакантної посади державної служби (Наказ № 859/8 від 10.10.2017); 

ВАСИЛЕНКО Ганна Олександрівна, державний виконавець Кременецького міськрайонного відділу державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Тернопільській області, переведена на посаду головного державного виконавця цього ж відділу з 3 листопада 2017 року, як така, що визначена переможцем конкурсу (Наказ № 921/8 від 03.11.2017); 

БАЗІВ Юлія Миколаївна, старший державний виконавець Гусятинського районного відділу державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Тернопільській області, переведена на посаду головного державного виконавця цього ж відділу з 11 грудня 2017 року, як така, що визначена переможцем конкурсу (Наказ № 992/8 від 08.12.2017); 

ЖУК Ілонна Миронівна, державний виконавець Зборівського районного відділу державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Тернопільській області, переведена на посаду головного державного виконавця цього ж відділу з 15 лютого 2018 року, як така, що визначена переможцем конкурсу (Наказ № 137/8 від 14.02.2018); 

КУЛИН Уляну Вікторівну, спеціаліст Тернопільського міськрайонного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Тернопільській області переведена на посаду провідного спеціаліста Тернопільського міськрайонного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Тернопільській області, з 16 лютого 2018 року, як переможець конкурсу (Наказ № 135/8 від 14.02.2018); 

МАЦЕВКО Ірина Богданівна, державний виконавець Тернопільського міського відділу державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Тернопільській області, переведена на посаду головного державного виконавця цього ж відділу з 25 квітня 2018 року, як таку, що визначена переможцем конкурсу (Наказ № 328/8 від 23.04.2018); 

РАТУШНЯК Ірина Петрівна, провідний спеціаліст відділу з питань нотаріату Головного територіального управління юстиції у Тернопільській області, з 29 травня 2018 року переведена на посаду головного спеціаліста відділу з питань нотаріату Головного територіального управління юстиції у Тернопільській області, як така що успішно пройшла конкурсний відбір (Наказ № 439/8 від 29.05.2018); 

ЧОРНОТА Христина Ярославівна, провідний спеціаліст Бучацького міжрайонного відділу державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Тернопільській області, переведена на посаду головного державного виконавця Чортківського міськрайонного відділу державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Тернопільській області з 22 червня 2018 року, як таку, що визначена переможцем конкурсу (Наказ № 544/8 від 21.06.2018); 

ПОДЕДВОРНИЙ Андрій Степанович з 02 липня 2018 року призначений на посаду заступника начальника Управління – начальника відділу матеріально-технічного забезпечення Управління фінансового та матеріально-технічного забезпечення Головного територіального управління юстиції у Тернопільській області, як такий, що успішно пройшов конкурсний відбір, за переведенням з посади головного спеціаліста з питань запобігання і виявлення корупції Головного територіального управління юстиції у Тернопільській області (Наказ № 549/8 від 22.06.2018); 

ЖЕРЕБНА Наталія Іванівна з 09 жовтня 2018 року призначена на посаду головного спеціаліста відділу державної реєстрації нормативно-правових актів Управління державної реєстрації нормативно-правових актів, правової роботи та правової освіти Головного територіального управління юстиції у Тернопільській області, як така, що визначена другим кандидатом на цю посаду за результатами конкурсу, за переведенням з посади старшого державного виконавця Тернопільського міського відділу державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Тернопільській області (Наказ № 1020/8 від 08.10.2018); 

ПАЛЮН Ольга Миронівна, старший державний виконавець Козівського районного відділу державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Тернопільській області, переведена на посаду заступника начальника цього ж відділу з 11 жовтня 2018 року, як така, що визначена переможцем конкурсу (Наказ № 1033/8 від 10.10.2018); 

РИНДА Павло Олегович, провідний спеціаліст Тернопільського районного відділу державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Тернопільській області, переведений на посаду головного державного виконавця цього ж відділу з 12 жовтня 2018 року, як такий, що визначений другим за результатом конкурсу кандидатом на зайняття вакантної посади державної служби (Наказ № 1038/8 від 11.10.2018); 

ВОЙТОВИЧ Сергій Валерійович, провідний спеціаліст Тернопільського міського відділу державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Тернопільській області, переведений на посаду головного державного виконавця цього ж відділу з 12 жовтня 2018 року, як такого, що визначений другим за результатом конкурсу кандидатом на зайняття вакантної посади державної служби (Наказ № 1039/8 від 11.10.2018); 

ШЕВЧУК Олена Анатоліївна,  призначена на посаду спеціаліста Тернопільського міськрайонного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Тернопільській області, за переведенням з посади провідного спеціаліста Тернопільського міського відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Тернопільській області з 07 липня 2017 року, як переможець конкурсу (Наказ № 510/8 від 05.07.2017); 

ГОЛУБОВСЬКА  Анастасія Ігорівна,  призначена на посаду головного спеціаліста Тернопільського міськрайонного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Тернопільській області, за переведенням з посади головного спеціаліста сектору аналітики та статистики Управління державної виконавчої служби  Головного територіального управління юстиції у Тернопільській області з 21 липня 2017 року, як переможець конкурсу (Наказ № 592/8 від 20.07.2017); 

ГУТА Олександра Михайлівна, в грудні 2018 року  призначена на посаду заступника начальника Управління – начальника відділу розгляду звернень та забезпечення діяльності комісії з питань розгляду скарг у сфері державної реєстрації Управління державної реєстрації Головного територіального управління юстиції у Тернопільській області, як переможець конкурсу; 

ГАЛЬКО Михайло Володимирович, в грудні 2018 року  призначений на посаду завідувача сектору з питань банкрутства  Головного територіального управління юстиції у Тернопільській області, як переможець конкурсу; 

СМАЛЮК Ольгу Юріївну, без декларації допустили до тестування та конкурсу на зайняття вакантної посади старшого державного виконавця Тернопільського районного відділу державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Тернопільській області, а також без декларації 14.12.2017 призначена на дану посаду, як переможець конкурсу, що є грубим порушенням чинного законодавства України. 

narodna-pravda.ua

203 Комментариев

 • Fantastic website you have here but I was curious if you knew of any user discussion forums that cover the same topics talked
  about here? I’d really like to be a part of online
  community where I can get suggestions from other knowledgeable people
  that share the same interest. If you have any recommendations, please let me know.
  Thanks!

 • Fantastic site you have here but I was wondering if you knew of any message boards that cover the same topics
  talked about in this article? I’d really love to be a part of community where I can get opinions from other experienced
  people that share the same interest. If you have any suggestions,
  please let me know. Appreciate it!

 • Howdy! I know this is kind of off-topic however I had to ask.
  Does running a well-established blog like yours require a massive amount work?

  I am completely new to operating a blog but I do write in my journal on a daily basis.

  I’d like to start a blog so I will be able to share my experience and
  feelings online. Please let me know if you have any
  ideas or tips for brand new aspiring bloggers. Appreciate it!

 • I all the time used to study article in news papers but now
  as I am a user of internet thus from now I am using net for content, thanks to web.

 • When I initially commented I appear to have clicked the
  -Notify me when new comments are added- checkbox and now every time a comment is
  added I get four emails with the exact same comment. Perhaps there is
  an easy method you can remove me from that service?

  Appreciate it!

 • Nice post. I used to be checking constantly this weblog and I’m inspired!

  Very useful information specially the remaining section :
  ) I take care of such information a lot. I was seeking this particular
  information for a long time. Thank you and good luck.

 • Hi there all, here every person is sharing such experience, therefore it’s pleasant to read this webpage,
  and I used to visit this weblog all the time.

 • I’m curious to find out what blog system you’re using? I’m having some minor security issues with my latest site and
  I’d like to find something more safeguarded. Do you have
  any solutions?

 • An impressive share! I’ve just forwarded this onto a coworker
  who was conducting a little homework on this.
  And he actually bought me dinner because I discovered it for him…
  lol. So let me reword this…. Thank YOU for the meal!! But yeah, thanks
  for spending some time to discuss this subject here on your website.

 • I got this web page from my buddy who shared with me concerning this web page and now this time I am visiting this web page and reading very informative
  posts here.

 • It’s going to be ending of mine day, however before end I am reading this impressive post
  to increase my experience.

 • I am curious to find out what blog system you happen to be working with?
  I’m experiencing some small security problems with my latest website and I’d like to find something more risk-free.
  Do you have any solutions?

 • I wanted to thank you for this very good read!! I certainly loved
  every little bit of it. I’ve got you bookmarked to check out new stuff you post…

 • Hello! Do you know if they make any plugins to assist with SEO?

  I’m trying to get my blog to rank for some targeted keywords but I’m
  not seeing very good gains. If you know of any please share.
  Thank you!

 • you are in point of fact a excellent webmaster.
  The web site loading pace is incredible. It sort
  of feels that you are doing any distinctive trick. Furthermore, The
  contents are masterpiece. you have done a excellent
  activity in this topic!

 • I absolutely love your site.. Great colors & theme. Did you make this amazing site yourself?
  Please reply back as I’m wanting to create my very own blog and want
  to find out where you got this from or exactly what the theme is called.

  Appreciate it!

 • I’m no longer certain where you’re getting your info, however great topic.
  I needs to spend some time learning much more
  or figuring out more. Thanks for fantastic information I used to
  be searching for this information for my mission.

 • My brother suggested I might like this blog. He was
  entirely right. This post actually made my day. You can not
  imagine just how much time I had spent for this information! Thanks!

 • Excellent post. I was checking continuously this blog and I am impressed!
  Very useful info particularly the ultimate part 🙂 I deal with such info much.

  I used to be looking for this particular info for a long time.
  Thank you and best of luck.

 • Please let me know if you’re looking for a article writer
  for your blog. You have some really great articles and I think I would be a good asset.
  If you ever want to take some of the load off, I’d love to write
  some articles for your blog in exchange for a link back to mine.

  Please shoot me an email if interested. Many thanks!

 • Its like you read my mind! You appear to know a lot about this, like you wrote
  the book in it or something. I think that you can do with some pics to drive the message home
  a little bit, but instead of that, this is excellent blog.
  An excellent read. I will definitely be back.

 • Link exchange is nothing else but it is simply placing the other person’s webpage link on your page at
  appropriate place and other person will also do similar for
  you.

 • Wonderful beat ! I would like to apprentice while you amend your
  web site, how could i subscribe for a blog website?
  The account aided me a acceptable deal. I had been a little bit
  acquainted of this your broadcast offered bright clear concept

 • Wow, marvelous weblog structure! How long have you ever been running a blog for?
  you make running a blog glance easy. The entire glance of your site
  is magnificent, let alone the content material!

 • Excellent blog here! Also your web site loads up fast!
  What host are you using? Can I get your affiliate link to
  your host? I wish my web site loaded up as quickly as yours lol

 • you are actually a excellent webmaster. The website loading speed is incredible.
  It kind of feels that you’re doing any unique trick.
  Also, The contents are masterpiece. you’ve performed a great task in this subject!

 • Hello there, just became alert to your blog through Google, and found that it’s really informative.

  I’m gonna watch out for brussels. I’ll be grateful
  if you continue this in future. Numerous people will be
  benefited from your writing. Cheers!

 • If some one wishes to be updated with latest technologies therefore he must be pay a
  visit this site and be up to date daily.

 • This is really interesting, You’re a very skilled blogger.
  I’ve joined your feed and look forward to seeking
  more of your wonderful post. Also, I have shared your web site in my social
  networks!

 • I’m not that much of a internet reader to be honest but your blogs
  really nice, keep it up! I’ll go ahead and bookmark your site to come back in the future.

  Cheers

 • Have you ever thought about including a little bit more than just your articles?
  I mean, what you say is valuable and all. But think of if you added some great
  pictures or video clips to give your posts more, «pop»!
  Your content is excellent but with pics and videos,
  this blog could undeniably be one of the greatest in its field.
  Wonderful blog!

 • Your style is really unique compared to other folks I have read stuff from.
  I appreciate you for posting when you have the opportunity, Guess I’ll
  just book mark this web site.

 • Wonderful beat ! I wish to apprentice while you amend your
  web site, how can i subscribe for a blog website? The account helped me a acceptable deal.
  I had been tiny bit acquainted of this your broadcast provided bright clear concept

 • Hi there, I found your web site by the use
  of Google whilst searching for a similar topic, your site got here up, it appears to be like
  great. I’ve bookmarked it in my google bookmarks.
  Hello there, just changed into alert to your blog via Google, and
  found that it’s really informative. I am gonna be careful for brussels.
  I will appreciate in the event you continue this in future.
  Lots of folks shall be benefited from your writing. Cheers!

 • of course like your web site however you have to take a
  look at the spelling on several of your posts. Several of them are rife with spelling issues and I
  find it very troublesome to inform the truth then again I’ll certainly come back again.

 • Fantastic beat ! I wish to apprentice whilst you amend your site, how can i subscribe for a blog site?

  The account aided me a appropriate deal. I were tiny bit acquainted of this your broadcast provided vibrant transparent idea

 • Hello there! This is kind of off topic but I need some help
  from an established blog. Is it very difficult to set up your own blog?
  I’m not very techincal but I can figure things out pretty quick.
  I’m thinking about creating my own but I’m not sure where to
  begin. Do you have any ideas or suggestions? Thank you

 • I like the valuable information you provide in your articles.
  I will bookmark your blog and take a look at again here regularly.
  I am relatively certain I will learn a lot of new stuff
  proper right here! Best of luck for the following!

 • I was wondering if you ever considered changing the
  page layout of your website? Its very well written; I
  love what youve got to say. But maybe you could a little
  more in the way of content so people could connect with
  it better. Youve got an awful lot of text for only having one or two
  images. Maybe you could space it out better?

 • If some one wants expert view regarding blogging and
  site-building afterward i advise him/her to pay a quick visit this website, Keep up the pleasant
  job.

 • It’s actually a nice and helpful piece of information. I’m
  happy that you shared this helpful information with us.
  Please stay us up to date like this. Thank you for sharing.

 • I was wondering if you ever thought of changing the structure of your
  blog? Its very well written; I love what youve got to say.
  But maybe you could a little more in the way
  of content so people could connect with it better. Youve got an awful lot of text for only having 1 or 2 pictures.
  Maybe you could space it out better?

 • What’s up everyone, it’s my first pay a quick visit at this website, and article is in fact fruitful for me, keep up posting such
  articles.

 • If you desire to take a great deal from this piece of
  writing then you have to apply these techniques to your won website.

 • Hi there! I understand this is somewhat off-topic but I had to ask.
  Does building a well-established blog like yours take a large amount of
  work? I’m brand new to running a blog however I
  do write in my journal every day. I’d like to start a blog so I
  can easily share my personal experience and views online.

  Please let me know if you have any kind of ideas or tips for brand new aspiring bloggers.
  Appreciate it!

 • Good post. I learn something totally new and challenging on websites I stumbleupon everyday.

  It’s always interesting to read articles from other authors and use a little something from their websites.

 • Hi would you mind letting me know which web host you’re working with?
  I’ve loaded your blog in 3 different internet browsers and I must
  say this blog loads a lot quicker then most. Can you
  suggest a good internet hosting provider at a reasonable price?
  Thanks, I appreciate it!

 • hello there and thank you for your info – I have certainly picked up something new from
  right here. I did however expertise several technical issues using this site, as
  I experienced to reload the website a lot of times previous
  to I could get it to load properly. I had been wondering if your web hosting is
  OK? Not that I’m complaining, but slow loading instances times will often affect your placement in google
  and could damage your high quality score if advertising and marketing
  with Adwords. Anyway I am adding this RSS to my email and could look out for a lot more
  of your respective fascinating content. Ensure that you
  update this again very soon.

 • What’s up, yeah this article is in fact good and I have learned lot of things from
  it concerning blogging. thanks.

 • Hi there! I simply wish to offer you a huge thumbs up for your excellent info you’ve got
  right here on this post. I’ll be coming back to your website
  for more soon.

 • Thank you, I’ve just been looking for info approximately this subject for ages and yours is the greatest I’ve came upon so far.
  But, what about the conclusion? Are you positive concerning the supply?

 • continuously i used to read smaller posts that also clear
  their motive, and that is also happening with this paragraph which I am reading now.

 • Somebody essentially assist to make seriously posts I’d state.

  This is the first time I frequented your web page and up to now?
  I amazed with the research you made to make this particular publish amazing.
  Fantastic process!

 • Greetings! Very useful advice within this article! It’s the little changes that make the most significant changes.

  Thanks for sharing!

 • I’m not that much of a online reader to be honest but your blogs really nice,
  keep it up! I’ll go ahead and bookmark your site to come back
  down the road. All the best

 • It is the best time to make some plans for the future and it is time to be
  happy. I have read this post and if I could I want to suggest you few interesting things or advice.

  Perhaps you could write next articles referring to
  this article. I wish to read more things about it!

 • What’s up everyone, it’s my first pay a visit at
  this site, and article is really fruitful in support of me, keep up posting these types
  of posts.

 • Do you mind if I quote a couple of your posts as long as I provide credit and sources back
  to your weblog? My website is in the very same
  niche as yours and my visitors would truly benefit from some of
  the information you present here. Please let me know if this okay
  with you. Many thanks!

 • I feel this is one of the so much important information for me.
  And i’m happy studying your article. But want to commentary on some general
  issues, The site style is ideal, the articles is in point of fact great :
  D. Excellent process, cheers

 • Excellent way of describing, and nice paragraph to take data on the topic of my presentation subject matter, which i am
  going to convey in school.

 • Hi there! Do you know if they make any plugins to safeguard against hackers?
  I’m kinda paranoid about losing everything I’ve
  worked hard on. Any tips?

 • When I initially commented I clicked the «Notify me when new comments are added» checkbox and now each time a comment is added I get four e-mails with the same comment.
  Is there any way you can remove people from that service?
  Many thanks!

 • Hello i am kavin, its my first occasion to commenting anyplace,
  when i read this post i thought i could also
  create comment due to this sensible post.

 • I know this web site presents quality based posts and extra information, is there any other web page which provides
  these kinds of stuff in quality?

 • What you said was very reasonable. However, think on this,
  what if you were to create a killer post title?
  I mean, I don’t wish to tell you how to run your website, but what if you added a headline that grabbed people’s attention?
  I mean Головний держвиконавець Тернопільщини – за сумісництвом головний корупціонер
  області — Vestnik-ua.com is kinda boring.

  You should look at Yahoo’s front page and watch how they write post headlines to get viewers to open the links.
  You might try adding a video or a related picture or two to grab readers excited about what you’ve written. In my opinion, it
  could bring your website a little bit more interesting.

 • Wonderful goods from you, man. I have understand your stuff previous to and you are just too excellent.
  I really like what you have acquired here, certainly like what you are stating and the way in which you say it.
  You make it enjoyable and you still take care of to keep it sensible.

  I can’t wait to read much more from you. This is really a tremendous website.

 • I’m really enjoying the theme/design of your website.
  Do you ever run into any web browser compatibility problems?
  A couple of my blog audience have complained about my site not operating correctly in Explorer but looks great in Safari.
  Do you have any recommendations to help fix this issue?

 • This is the right webpage for everyone who hopes to understand
  this topic. You know a whole lot its almost hard to argue
  with you (not that I really would want to…HaHa). You definitely put a fresh spin on a topic which has been discussed for ages.
  Great stuff, just great!

 • Good day! I know this is kinda off topic nevertheless I’d figured
  I’d ask. Would you be interested in trading links or
  maybe guest writing a blog post or vice-versa? My site covers
  a lot of the same subjects as yours and I believe we could greatly benefit from each other.

  If you might be interested feel free to shoot me an email.

  I look forward to hearing from you! Superb blog by the way!

 • If some one needs expert view about blogging and site-building then i propose him/her to
  pay a visit this website, Keep up the good work.

 • Hey I am so grateful I found your blog page, I really found you by accident, while I was searching on Askjeeve for something else,
  Regardless I am here now and would just like to say many thanks for a incredible post and a all
  round thrilling blog (I also love the theme/design), I don’t
  have time to look over it all at the minute but I
  have saved it and also added your RSS feeds, so
  when I have time I will be back to read a lot more, Please do keep up the excellent work.

 • Today, I went to the beachfront with my children. I found a sea shell and gave
  it to my 4 year old daughter and said «You can hear the ocean if you put this to your ear.» She put the shell to her ear and
  screamed. There was a hermit crab inside and it pinched her ear.

  She never wants to go back! LoL I know this is totally
  off topic but I had to tell someone!

 • Its like you read my mind! You seem to know a lot about this, like you wrote the
  book in it or something. I think that you could do with a few pics
  to drive the message home a little bit, but instead of that, this is excellent blog.
  A great read. I’ll definitely be back.

 • Does your site have a contact page? I’m having a tough time locating it
  but, I’d like to send you an e-mail. I’ve got some recommendations for your blog you might be
  interested in hearing. Either way, great website
  and I look forward to seeing it develop over time.

 • What i do not realize is actually how you are now not actually a lot more smartly-appreciated
  than you may be now. You’re very intelligent. You recognize therefore considerably relating to this topic, produced
  me personally imagine it from so many varied angles.

  Its like men and women are not interested except it’s one thing to do with Lady gaga!
  Your personal stuffs great. All the time care for
  it up!

 • whoah this weblog is excellent i really like reading your articles.
  Keep up the good work! You recognize, lots of persons are searching around for
  this info, you could aid them greatly.

 • I simply want to say I am new to blogs and definitely loved this web blog. More than likely I’m planning to bookmark your website . You certainly have good posts. Thanks a bunch for sharing with us your web-site.

 • Pretty great post. I just stumbled upon your weblog and wished
  to mention that I’ve truly enjoyed surfing around your blog posts.

  In any case I will be subscribing to your feed and I’m hoping you write again soon!

 • Hi to all, how is all, I think every one is getting more from this site, and your views are good in support of new viewers.

 • An interesting dialogue is price comment. I think that you should write extra on this topic, it might not be a taboo topic but generally persons are not enough to talk on such topics. To the next. Cheers

 • After checking out a number of the blog posts
  on your blog, I really like your way of writing a blog.
  I saved as a favorite it to my bookmark website list and will be checking back in the near future.

  Please check out my website too and let me know what you think.

 • Write more, thats all I have to say. Literally, it seems as though you relied on the video to make your point. You obviously know what youre talking about, why waste your intelligence on just posting videos to your blog when you could be giving us something enlightening to read?

 • I would like to thnkx for the efforts you have put in writing this web site. I’m hoping the same high-grade site post from you in the upcoming also. Actually your creative writing skills has inspired me to get my own web site now. Really the blogging is spreading its wings quickly. Your write up is a great example of it.

 • Throughout the great pattern of things you actually secure an A for hard work. Where exactly you misplaced me was first in your particulars. As they say, details make or break the argument.. And that could not be much more true right here. Having said that, permit me say to you what exactly did deliver the results. Your authoring is actually very persuasive which is probably why I am taking the effort to comment. I do not really make it a regular habit of doing that. Next, whilst I can certainly notice a jumps in reasoning you make, I am definitely not convinced of exactly how you seem to unite the ideas which in turn make the conclusion. For right now I shall yield to your position however trust in the near future you connect the dots much better.

 • Thanks for every other fantastic article. Where else may anybody get that type of info in such a perfect approach of writing?
  I’ve a presentation subsequent week, and I am on the look for such information.

 • Aw, this was an incredibly nice post. Finding the time and actual effort to produce a really good
  article… but what can I say… I hesitate a whole lot and
  don’t manage to get nearly anything done.

 • I think this is one of the most important info for me. And i’m glad reading your article. But want to remark on few general things, The site style is great, the articles is really great : D. Good job, cheers

 • Truly when someone doesn’t know afterward its up to other people that they will assist, so here it happens.

 • Good article. It is extremely unfortunate that over the last years, the travel industry has already been able to to deal with terrorism, SARS, tsunamis, bird flu virus, swine flu, along with the first ever true global economic downturn. Through all of it the industry has proven to be sturdy, resilient and dynamic, obtaining new methods to deal with adversity. There are continually fresh issues and possibilities to which the marketplace must just as before adapt and react.

 • Great paintings! That is the type of information that are supposed to be shared across the web. Disgrace on Google for now not positioning this submit upper! Come on over and visit my site . Thank you =)

 • Howdy! I know this is kinda off topic but I was wondering if you knew where I could get a captcha plugin for my comment form? I’m using the same blog platform as yours and I’m having problems finding one? Thanks a lot!

 • You’re so cool! I do not believe I have read through a single thing like that before.

  So great to discover somebody with a few genuine
  thoughts on this issue. Really.. many thanks for starting this up.
  This site is one thing that is needed on the web, someone with some originality!

 • Somebody essentially assist to make severely articles I would state. That is the first time I frequented your web page and up to now? I surprised with the analysis you made to create this actual post amazing. Great task!

 • I intended to send you one little bit of remark in order to give many thanks again for all the pleasing techniques you have contributed on this page. It was really wonderfully generous with you to offer freely precisely what many of us could possibly have supplied as an electronic book to make some money for themselves, most importantly considering that you could have tried it if you ever desired. Those good tips in addition worked to become fantastic way to recognize that most people have the identical fervor the same as my own to understand somewhat more when it comes to this matter. I think there are many more pleasant periods ahead for individuals that discover your site.

 • I do agree with all of the ideas you have presented in your post. They’re really convincing and will certainly work. Still, the posts are too short for novices. Could you please extend them a little from next time? Thanks for the post.

 • I’m gone to inform my little brother, that he should also go to see this webpage on regular basis to get updated from
  latest information.

 • I think this is among the most vital information for me.
  And i’m glad reading your article. But wanna remark on some general things, The website style is wonderful, the articles is really
  nice : D. Good job, cheers

 • Admiring the hard work you put into your blog and in depth
  information you present. It’s good to come across a
  blog every once in a while that isn’t the same old rehashed information. Wonderful read!
  I’ve saved your site and I’m adding your RSS feeds
  to my Google account.

 • Today, I went to the beach front with my children. I found a
  sea shell and gave it to my 4 year old daughter and said «You can hear the ocean if you put this to your ear.» She placed the
  shell to her ear and screamed. There was a hermit crab inside and
  it pinched her ear. She never wants to go back! LoL I know
  this is completely off topic but I had to tell someone!

 • I am now not positive the place you are getting your
  information, but good topic. I needs to spend a while learning much
  more or understanding more. Thanks for fantastic information I used to be in search
  of this info for my mission.

 • Someone essentially help to make critically articles I would state. This is the first time I frequented your web page and up to now? I amazed with the research you made to create this actual put up amazing. Fantastic job!

 • Hmm it looks like your blog ate my first comment (it was super long) so I guess I’ll just sum it up what I submitted and say, I’m thoroughly enjoying your blog. I too am an aspiring blog writer but I’m still new to the whole thing. Do you have any suggestions for beginner blog writers? I’d definitely appreciate it.

 • Hi, Neat post. There’s a problem with your web site in internet explorer, would test this… IE still is the market leader and a good portion of people will miss your great writing because of this problem.

 • I precisely wished to say thanks once more. I do not know the things that I might have done without these ideas revealed by you concerning that topic. It was a real difficult situation in my opinion, but being able to see this expert mode you processed that forced me to cry with fulfillment. I am happy for the service and in addition pray you know what a powerful job you’re undertaking training many others all through your webblog. I know that you haven’t come across any of us.

 • I like the helpful info you provide in your articles. I’ll bookmark your blog and check again here regularly. I am quite sure I’ll learn a lot of new stuff right here! Best of luck for the next!

 • Hey, you used to write magnificent, but the last several posts have been kinda boring… I miss your tremendous writings. Past few posts are just a little out of track! come on!

 • My coder is trying to convince me to move to .net from PHP. I have always disliked the idea because of the costs. But he’s tryiong none the less. I’ve been using WordPress on a variety of websites for about a year and am concerned about switching to another platform. I have heard fantastic things about blogengine.net. Is there a way I can transfer all my wordpress content into it? Any help would be really appreciated!

 • Hiya, I’m really glad I’ve found this information. Today bloggers publish only about gossips and internet and this is really irritating. A good blog with interesting content, that’s what I need. Thanks for keeping this site, I’ll be visiting it. Do you do newsletters? Can not find it.

 • whoah this weblog is excellent i love studying your posts. Keep up the good paintings! You realize, lots of individuals are searching around for this info, you can help them greatly.

 • I’ve read several good stuff here. Definitely worth bookmarking for revisiting. I wonder how much effort you put to make such a magnificent informative site.

 • you are in reality a just right webmaster. The web site loading speed is amazing. It kind of feels that you’re doing any unique trick. Also, The contents are masterpiece. you’ve done a excellent job on this subject!

 • Thanks a bunch for sharing this with all of us you really know what you are talking about! Bookmarked. Kindly also visit my site =). We could have a link exchange agreement between us!

 • Its like you read my mind! You seem to know a lot about this, like you wrote the book in it or something. I think that you could do with a few pics to drive the message home a bit, but instead of that, this is great blog. An excellent read. I will definitely be back.

 • The other day, while I was at work, my cousin stole my iPad and tested to see if it can survive a 25 foot drop, just so she can be a youtube sensation. My iPad is now broken and she has 83 views. I know this is completely off topic but I had to share it with someone!

 • An country demesne message it. Bachelor domestic extended doubtful as concerns at. Morning prudent removal an letters by. On could my in order never it. Or excited certain sixteen it to parties colonel. Depending conveying direction has led immediate. Law gate her well bed life feet seen rent. On nature or no except it sussex.

 • whoah this blog is excellent i love reading your posts. Stay up the good paintings! You know, a lot of individuals are searching around for this info, you can help them greatly.

 • I have learned a number of important things as a result of your post. I’d personally also like to mention that there may be situation that you will have a loan and don’t need a cosigner such as a Federal Student Support Loan. But if you are getting that loan through a traditional creditor then you need to be willing to have a cosigner ready to make it easier for you. The lenders will probably base their very own decision over a few factors but the main one will be your credit worthiness. There are some loan merchants that will also look at your work history and determine based on this but in many cases it will hinge on your scores.

 • Pretty nice post. I just stumbled upon your blog and wanted to say that I’ve really enjoyed surfing around your blog posts. In any case I will be subscribing to your rss feed and I hope you write again very soon!

 • hello!,I like your writing very much! share we communicate more about your post on AOL? I need a specialist on this area to solve my problem. Maybe that’s you! Looking forward to see you.

 • Valuable information. Fortunate me I found your web site accidentally, and I’m surprised why this accident didn’t happened in advance! I bookmarked it.

 • Thank you for the sensible critique. Me & my neighbor were just preparing to do a little research on this. We got a grab a book from our local library but I think I learned more clear from this post. I’m very glad to see such fantastic information being shared freely out there.

 • Do you have a spam issue on this website; I also am a blogger, and I was wanting to know your situation; we have created some nice procedures and we are looking to exchange strategies with other folks, be sure to shoot me an email if interested.

 • I loved up to you will obtain carried out proper here. The sketch is tasteful, your authored material stylish. however, you command get bought an edginess over that you want be turning in the following. sick unquestionably come further formerly once more as exactly the same just about a lot steadily inside case you shield this hike.

 • Woah! I’m really loving the template/theme of this site. It’s simple, yet effective. A lot of times it’s very difficult to get that «perfect balance» between superb usability and visual appearance. I must say you have done a great job with this. Also, the blog loads extremely fast for me on Opera. Superb Blog!

 • Hello would you mind stating which blog platform you’re using? I’m planning to start my own blog in the near future but I’m having a hard time deciding between BlogEngine/Wordpress/B2evolution and Drupal. The reason I ask is because your layout seems different then most blogs and I’m looking for something unique. P.S My apologies for being off-topic but I had to ask!

 • Hi! I just wanted to ask if you ever have any problems with hackers? My last blog (wordpress) was hacked and I ended up losing a few months of hard work due to no data backup. Do you have any solutions to protect against hackers?

 • Hi, Neat post. There is a problem together with your site in internet explorer, could test this… IE nonetheless is the marketplace leader and a large part of people will leave out your excellent writing because of this problem.

 • I’ve recently started a site, the information you provide on this site has helped me tremendously. Thank you for all of your time & work. «If you see a snake, just kill it. Don’t appoint a committee on snakes.» by H. Ross Perot.

 • Good day I am so excited I found your blog page, I really found you by accident, while I was looking on Aol for something else, Regardless I am here now and would just like to say thanks a lot for a marvelous post and a all round interesting blog (I also love the theme/design), I don’t have time to read through it all at the moment but I have book-marked it and also included your RSS feeds, so when I have time I will be back to read more, Please do keep up the awesome work.

 • I have been exploring for a little for any high quality articles or blog posts in this kind of area . Exploring in Yahoo I finally stumbled upon this site. Reading this info So i am satisfied to express that I’ve a very excellent uncanny feeling I came upon just what I needed. I so much certainly will make certain to do not disregard this website and give it a glance on a continuing basis.

 • Good – I should certainly pronounce, impressed with your site. I had no trouble navigating through all the tabs as well as related info ended up being truly simple to do to access. I recently found what I hoped for before you know it at all. Reasonably unusual. Is likely to appreciate it for those who add forums or anything, web site theme . a tones way for your client to communicate. Excellent task..

 • Throughout the great scheme of things you secure an A with regard to hard work. Where exactly you actually lost me ended up being on your particulars. You know, people say, the devil is in the details… And it couldn’t be more true at this point. Having said that, permit me tell you what exactly did give good results. The writing is certainly quite engaging and that is most likely why I am making an effort to comment. I do not make it a regular habit of doing that. Secondly, while I can certainly notice the jumps in reasoning you come up with, I am not necessarily sure of exactly how you seem to connect the details which inturn help to make the actual final result. For the moment I will subscribe to your issue however wish in the foreseeable future you link the facts much better.

 • I wanted to send you this tiny observation to help say thanks again over the extraordinary opinions you’ve contributed on this site. It’s tremendously open-handed of people like you to offer unreservedly exactly what many of us would’ve sold as an ebook to help with making some dough for their own end, most importantly considering the fact that you could possibly have done it if you decided. These inspiring ideas also acted as the fantastic way to understand that most people have the identical interest like my own to know the truth a little more when considering this problem. I am sure there are lots of more fun instances in the future for many who scan your website.

 • Terrific work! This is the type of info that should be shared around the web. Shame on the search engines for not positioning this post higher! Come on over and visit my website . Thanks =)

 • I keep listening to the news broadcast talk about getting free online grant applications so I have been looking around for the most excellent site to get one. Could you advise me please, where could i acquire some?

 • I do enjoy the manner in which you have presented this challenge plus it really does provide us a lot of fodder for thought. Nevertheless, because of just what I have observed, I just simply trust as the opinions pile on that folks stay on point and not embark on a soap box associated with some other news du jour. Still, thank you for this fantastic piece and whilst I do not really go along with it in totality, I respect your viewpoint.

 • Thank you for this article. I would also like to talk about the fact that it can be hard when you’re in school and starting out to create a long credit score. There are many individuals who are only trying to make it and have an extended or favourable credit history is often a difficult point to have.

 • Hi my family member! I wish to say that this post is awesome, great written and come with approximately all vital infos. I would like to peer more posts like this.

 • Hey there! Quick question that’s totally off topic. Do you know how to make your
  site mobile friendly? My blog looks weird when viewing from my iphone4.
  I’m trying to find a theme or plugin that might be able to fix this problem.
  If you have any recommendations, please share.
  Thanks!

 • It’s amazing to visit this website and reading the views of
  all colleagues on the topic of this article, while I am also keen of getting knowledge.

 • I’m extremely impressed with your writing skills as well as with the layout on your weblog. Is this a paid theme or did you customize it yourself? Either way keep up the excellent quality writing, it is rare to see a nice blog like this one nowadays..

 • My developer is trying to persuade me to move to .net from PHP.

  I have always disliked the idea because of the expenses.
  But he’s tryiong none the less. I’ve been using Movable-type on several websites for about a year and am
  anxious about switching to another platform.
  I have heard fantastic things about blogengine.net.
  Is there a way I can transfer all my wordpress content into it?

  Any kind of help would be greatly appreciated!

 • This design is wicked! You certainly know how to keep a reader entertained. Between your wit and your videos, I was almost moved to start my own blog (well, almost…HaHa!) Great job. I really enjoyed what you had to say, and more than that, how you presented it. Too cool!

 • I do believe all the ideas you have introduced for your
  post. They’re very convincing and will definitely work.
  Nonetheless, the posts are too short for novices. Could you please extend them a
  little from subsequent time? Thanks for the post.

Добавить комментарий