Калькулятор расчета пеноблоков смотрите на этом ресурсе
Все о каркасном доме можно найти здесь http://stroidom-shop.ru
Как снять комнату в коммунальной квартире смотрите тут comintour.net

Ігор Мізрах: «Хто ж буде Президентом?»

Що відбувається із кандидатами і чому вони помінялись ролями? Які шанси обох на перемогу? Що в результаті отримає народ України?

У своїх попередніх публікаціях я обіцяв прокоментувати шанси обох кандидатів на перемогу у другому турі Президентських виборів. Не буду втомлювати і зроблю це в даній публікації. Думаю, що всім буде цікаво почути нестандартну, а найголовніше таку думку, яку мало хто насмілиться озвучити. З попередніх моїх  публікацій ви мали змогу пересвідчитись, що багато того, що я передбачав збулось, а ще частина, явно в процесі. Хочу додати, що вже кілька разів я мав бажання опублікувати цю статтю, та через все нові і нові «перли» від наших кандидатів повертав її на доопрацювання. Тож читаймо уважно і сподіваюсь, я вас не розчарую.

Варто почати із найцікавішої теми протягом останнього часу – це дебати.  Я в одній із своїх попередніх публікацій зазначав, що вони не відбудуться одночасно за участю двох кандидатів. В кінці кінців виборці отримають дебати на камери, але окремо від кожного кандидата. Свідченням цього є гра Зеленського і Порошенка. Кожен із них говорить про СВОЇ дебати. Звісно, Зеленському краще не вступати в пряме протистояння з Порошенком, адже це буде нерівний бій, і команда «Зе-кандидата» це розуміє. Спочатку було явно видно, що Порошенко наче сів на хвіст Зеленському і був на все готовий, щоб віч-на-віч спробувати його принизити. Але тепер по-іншому виглядає поведінка олігарха. Він наче також хоче сам уникнути прямого стику, і самостійно провести дебати-монолог, в якому весь відведений час жалітиметься, що «Зе» не чоловік, що він змучився за ним «бігати», що він клоун і тому подібне. Команда Президента явно зрозуміла, що можливість уникнення прямого протистояння не така й вже погана. Адже, хто знає, що можна очікувати від лідера «Кварталу». Адже «Зе» може все просто перетворити на шоу із кількома фразами з великою кількістю аплодисментів.

Я зазначав, що кандидати наче помінялись ролями. Так, і це дуже помітно. І зразу хочу сказати, що Порошенко кращий актор. По Володимиру Зеленському дуже видно, що його заклики до дебатів, його спроби аргументованих політичних дискусій є далекими до ідеалу, а найголовніше- по ньому явно видно, що це лише гра професійного актора на аматорському рівні.

З іншого боку Петро Порошенко настільки відкрив в собі акторські здібності, що аж сам напевно здивувався і почав із того подиву перегравати. Його покірність Зеленському заставляє задуматись, хто ж з них актор… А кроки боротись із Володимиром його методами виглядають коряво,  неприродньо. З крайніх (крайніх тому, що обов’язково побачимо ще) відеозвернень явно помітним стає той факт, що запал на зустріч між кандидатами закінчується.

Зеленський сподівається, що оминувши дебати втратить менше виборців, ніж прийшовши на них. А Порошенко зрозумів, що небажання Володимира йти на дебати можна використати собі на користь.

Тому підкреслю : дебати будуть, але окремо кожного у формах монологів. От така собі гра одного актора….

Тепер, щодо того, що відбувається із кандидатами у Президентами. Почну із переможця першого туру. Після ряду величезних помилок, які він допустив після «першого бою», думаю всі розуміють про що я… Хоча б взяти все, що пов’язано із здачею ним аналізів: клініка друга, аналізи брав колега по кіно, всі аналізи не здав, приїхав на машині групи «Приват», а найголовніше виставив результат із хибною датою. Всі подумають, що це випадковість. Але якщо мислити логічно, то на такому рівні такі помилки не допускають.

Щодо Порошенка і аналізів, то тут все наче було на висоті порівняно із «Зе-кандидатом». Тоді задаємось питанням: «Для чого такий цирк?» Ми всі розуміємо, що Володимир комік, але не ідіот і він не міг допустити стільки помилок. Як теорію, і дуже цікаву, і яка звісно, має право на життя, хочу висунути таке твердження: «Все дуже схоже на «договорняк» між Порошенком і Коломойським. Помітно, що Володимир наче зливається, або його зливають…» . А на тлі останньої заяви від Ігоря Валерійовича Коломойського на тему «ПриватБанку», що йому не треба цей банк, а треба лише 2 млрд. доларів все стає ще цікавішим.

Чи не станеться так, що Порошенко таки виграє, і після цього Коломойських подасть до суду, щоб йому відшкодували те, що просить, а результат буде позитивний. Чи не буде коштувати Україні другий термін Порошенка 2 млрд. доларів? Для мене це дуже несподівана гіпотеза, але час покаже… Я також маю право помилятися…

Якщо ж це так, то українському народу знову плюнуть в обличчя. А на рахунок Володимира Зеленського, то за такого перебігу подій його дуже шкода, адже як не крути, частина українців в нього повірила. Можливо повірили в створену «картинку», але, щоб ця картинка виглядала красиво, Володимир доклав колосальну кількість зусиль…

Щодо мого попереднього припущення, залишимо його лише як теорію, і я дуже сподіваюсь, що ця гіпотеза залишиться лише словами…

Переходимо до шансів обох кандидатів на перемогу. За всіма параметрами має перемогти Зеленський, та я вважаю, що шанси на перемогу рівні. Можна більше навіть схилятися до того, що таки Петро Олексійович залишиться на другий термін. Якщо опиратися на факти, а такими є навіть коментарі в інтернеті, то рейтинг Володимира суттєво впав, і багато людей висловлюються, що помилялись проголосувавши в першому турі за «ЗЕ».

Прихильники Володимира, можуть такі коменти аргументувати тим, що це своєрідне малювання з боку «порошенківців». Та тоді як пояснити, що явних виступів і гарячих коментарів в сторону «Зе-Президента» поменшало…

Ще одним фактом проти команди шоу-мена є те, що багато колег по шоу-бізнесу пішли проти нього, а це також негативно на нього вплине. Та й хаотичні дії щодо дебатів підкосили рейтинг Зеленського. Вважаю, що його вихід на відео-батл із чинним Главою  України був зайвим, чим він сам себе почав топити. Краще б він банально відсидівся у відносній тиші, а перед дебатами заявив, що немає наміру спілкуватись із людиною, яка зневажає 30% народу. Від цього було б більше позитиву.

Але, маємо, те що маємо. Констатую факт, що шанси обох вирівнюються, і багато людей все ж прогнозують перемогу Петра Порошенка, і таке твердження із кожним днем стає реальнішим, а якщо взяти ще й адмінресурс…  Тим більше статистика цього року не підвела, все як і в цифрах, люди говорили, що голосуватимуть за Зеленського, а далі покаже….

І все таки стає питання: «А хто ж переможе?» Більшість заявляли, що Порошенко. Тому, можливо статистика буде точною на всі 100%. Але все може змінитися в будь-яку мить, тому точно спрогнозувати результат не вдасться нікому. Володимир Зеленський хороший актор, комік, хороша людина і навіть можна говорити, що може стати і хорошим політиком. Та чи станеться це вже ближнім часом? Це велике питання!

Щодо Петра Порошенка, то варто сказати, що так, до нього є багато негативних питань від народу, але будьмо об’єктивні. Петро Олексійович таки зробив багато прогресивного і позитивного.

Особисто я бажаю, щоб вищі сили розпорядились так, щоб переміг реально той кандидат, який бажає і може зробити Україну сильною і квітучою Державою.

Тепер перейду до питання, що отримає народ за перемоги того чи іншого кандидата? Не буду детально зараз про кожного окремо говорити, тому що це вже немає сенсу. Адже, якщо в загальному, то надзвичайно нічого неочікуваного в країні не відбудеться. І говорити, що прийде Зеленський всіх пересаджає, це м’яко кажучи надто перебільшувати. Для таких кроків йому треба в цілому поміняти всю систему. Навіть при великому бажанні це зробити не можливо. А при зміні системи, сама система його поглине. І про те, що економіка злетить вверх- це абсурд. І ще більший ніж в’язниця для «попередників».

Рядові економісти розуміють, що для суттєвих змін потрібен час і побудова практично всього з нуля. А метод швидких позичок у «МВФ» просто втопить Україну. Без сильної економіки гроші міжнародних банків будуть лише банальними подачками народові, що нашим дітям стане поперек горла.

Тому, всім хто думає, що Зеленський зробить чудо, заспокойтесь і зрозумійте, якщо він прийде, то йому як мінімум потрібно буде багато часу, щоб хоч щось зрушити з місця. У випадку з Порошенко, надзвичайно нового ми нічого не побачимо. Щодо того, що хтось із кандидатів здасть Україну Путіну – це малоймовірно і ее реально, адже всім сторонам, крім українського народу, такий розвиток подій підходить. Режим «заморозки» дає їм можливість збагачуватись, а «рубати гілку на якій сидять — вони не будуть». І навіть якщо прийде Володимир, то його просто на цю «гілку посадять». Щодо відносин з Європою, то все буде без змін. Де ж вони гроші брати будуть: чи один чи інший… Та й європейські і американські політики вже заявили, що будуть мати справу із Президентом України, і їм не принципово хто буде, чи Порошенко чи Зеленський.

На рахунок Ігоря Коломойського, то схиляюсь до думки, що незалежно до того, хто переможе, він почне повертати із відсотками (по його словах) свої гроші та інше майно.

Схиляюсь до думки і сподіваюсь, що другий тур пройде спокійно і Україна продовжить жити своїм життям. Але звертаюсь до обох кандидатів: «Шановні кандидати в Президенти, сподіваюсь ви зрозуміли, як важко проходили вибори. Обоє з Вас не мають ідеальної репутації та надзвичайної підтримки, і більшість людей говорить, що нікого з Вас не хотіли б бачити у керма Держави. І над цим необхідно задуматись… Коли ж ви виграєте вибори і прийдете до влади пам’ятайте, як близько Ви були біля прірви! Тому закликаю, візьміться за розум і почніть будувати оновлену  СУВЕРЕННУ , НЕЗАЛЕЖНУ, ВІЛЬНУ,  ЕКОНОМІЧНО-СИЛЬНУ ДЕРЖАВУ УКРАЇНУ!

Політичний експерт,

Ігор Мізрах

75 Комментариев

 • I simply want to mention I’m very new to blogging and really liked this web page. Most likely I’m planning to bookmark your site . You amazingly come with good articles and reviews. Thank you for revealing your blog.

 • Hi, Neat post. There is a problem with your web site in internet explorer, would check this… IE still is the market leader and a big portion of people will miss your excellent writing due to this problem.

 • Nice blog right here! Also your site loads up very fast! What web host are you the usage of? Can I am getting your associate hyperlink in your host? I wish my web site loaded up as quickly as yours lol

 • Do you have a spam issue on this blog; I also am a blogger, and I was wondering your situation; we have developed some nice practices and we are looking to swap solutions with others, please shoot me an email if interested.

 • Excellent weblog here! Also your site quite a bit up very fast! What host are you the use of? Can I get your affiliate link for your host? I desire my website loaded up as quickly as yours lol

 • fantastic post, very informative. I wonder why the other specialists of this sector do not notice this. You should continue your writing. I’m sure, you have a huge readers’ base already!

 • Excellent read, I just passed this onto a friend who was doing some research on that. And he just bought me lunch as I found it for him smile Therefore let me rephrase that: Thank you for lunch!

 • I’m impressed, I have to say. Actually not often do I encounter a blog that’s both educative and entertaining, and let me let you know, you’ve got hit the nail on the head. Your thought is excellent; the problem is something that not sufficient individuals are talking intelligently about. I’m very completely happy that I stumbled across this in my search for something relating to this.

 • An fascinating discussion is price comment. I feel that you need to write more on this topic, it might not be a taboo subject but usually individuals are not sufficient to speak on such topics. To the next. Cheers

 • I’ve read a few good stuff here. Definitely worth bookmarking for revisiting. I surprise how so much attempt you place to make one of these wonderful informative website.

 • Hey very cool web site!! Guy .. Beautiful .. Amazing .. I’ll bookmark your web site and take the feeds also…I am glad to find numerous helpful information right here within the post, we need develop extra techniques on this regard, thank you for sharing. . . . . .

 • you’re in reality a just right webmaster. The website loading pace is incredible. It kind of feels that you’re doing any distinctive trick. Furthermore, The contents are masterpiece. you have performed a magnificent process on this matter!

 • We are a group of volunteers and opening a new scheme in our community. Your website offered us with valuable info to work on. You have done an impressive job and our entire community will be grateful to you.

 • Can I simply say what a reduction to seek out someone who truly is aware of what theyre speaking about on the internet. You definitely know methods to convey an issue to mild and make it important. More folks must read this and perceive this facet of the story. I cant consider youre no more well-liked since you undoubtedly have the gift.

 • Interesting blog! Is your theme custom made or did you download it from somewhere? A design like yours with a few simple tweeks would really make my blog jump out. Please let me know where you got your design. Bless you

 • Fascinating blog! Is your theme custom made or did you download it from somewhere? A theme like yours with a few simple tweeks would really make my blog stand out. Please let me know where you got your design. Bless you

 • Thanks for the sensible critique. Me & my neighbor were just preparing to do a little research on this. We got a grab a book from our area library but I think I learned more from this post. I’m very glad to see such fantastic information being shared freely out there.

 • There are some interesting closing dates in this article but I don’t know if I see all of them heart to heart. There’s some validity however I’ll take maintain opinion till I look into it further. Good article , thanks and we want extra! Added to FeedBurner as effectively

 • Thanks , I have just been searching for information about this subject for a long time and yours is the greatest I have came upon so far. But, what about the conclusion? Are you certain about the supply?

 • My wife and i have been absolutely relieved that Ervin managed to carry out his web research from the ideas he received from your blog. It’s not at all simplistic to just possibly be giving away information people may have been making money from. And we also already know we need the blog owner to be grateful to for this. Most of the illustrations you made, the easy web site navigation, the relationships your site assist to create — it is many extraordinary, and it is making our son and us reason why this theme is entertaining, which is very important. Thank you for all!

 • Youre so cool! I dont suppose Ive read something like this before. So nice to search out any individual with some unique thoughts on this subject. realy thanks for starting this up. this website is one thing that’s needed on the web, someone with a little originality. useful job for bringing something new to the internet!

 • I’ve been browsing online more than three hours as of late, but I never discovered any fascinating article like yours. It’s lovely price sufficient for me. Personally, if all webmasters and bloggers made excellent content material as you probably did, the internet will probably be much more helpful than ever before.

 • Repulsive questions contented him few extensive supported. Of remarkably thoroughly he appearance in. Supposing tolerably applauded or of be. Suffering unfeeling so objection agreeable allowance me of. Ask within entire season sex common far who family. As be valley warmth assure on. Park girl they rich hour new well way you. Face ye be me been room we sons fond.

 • I like the helpful information you provide in your articles. I will bookmark your weblog and check again here regularly. I’m quite certain I will learn lots of new stuff right here! Best of luck for the next!

 • Youre so cool! I dont suppose Ive learn anything like this before. So nice to find any person with some unique ideas on this subject. realy thank you for beginning this up. this web site is something that is wanted on the net, someone with a bit of originality. helpful job for bringing one thing new to the web!

 • I have not checked in here for a while as I thought it was getting boring, but the last few posts are good quality so I guess I¡¦ll add you back to my daily bloglist. You deserve it my friend 🙂

 • I am very happy to read this. This is the kind of manual that needs to be given and not the random misinformation that is at the other blogs. Appreciate your sharing this best doc.

 • Just desire to say your article is as amazing. The clarity in your post is just great and i could assume you’re an expert on this subject. Well with your permission allow me to grab your RSS feed to keep updated with forthcoming post. Thanks a million and please keep up the enjoyable work.

 • Thank you for another fantastic post. Where else could anybody get that type of information in such a perfect way of writing? I’ve a presentation next week, and I’m on the look for such info.

 • Somebody essentially lend a hand to make severely posts I would state. This is the first time I frequented your web page and so far? I amazed with the analysis you made to create this actual put up incredible. Great job!

 • Its like you learn my thoughts! You appear to know so much approximately this, like you wrote the ebook in it or something. I believe that you just can do with a few p.c. to drive the message house a little bit, but instead of that, this is fantastic blog. A fantastic read. I’ll certainly be back.

 • You could certainly see your enthusiasm in the work you write. The sector hopes for more passionate writers like you who are not afraid to mention how they believe. At all times follow your heart.

 • I have not checked in here for a while because I thought it was getting boring, but the last several posts are great quality so I guess I¡¦ll add you back to my daily bloglist. You deserve it my friend 🙂

 • I like this website very much, Its a really nice billet to read and incur info . «I look upon every day to be lost, in which I do not make a new acquaintance.» by Samuel Johnson.

 • I think other web-site proprietors should take this web site as an model, very clean and great user friendly style and design, as well as the content. You are an expert in this topic!

 • I am usually to blogging and i actually admire your content. The article has really peaks my interest. I’m going to bookmark your website and maintain checking for brand spanking new information.

 • The other day, while I was at work, my sister stole my iphone and tested to see if it can survive a twenty five foot drop, just so she can be a youtube sensation. My iPad is now broken and she has 83 views. I know this is entirely off topic but I had to share it with someone!

 • Enjoyed studying this, very good stuff, thankyou . «Whenever you want to marry someone, go have lunch with his ex-wife.» by Francis William Bourdillon.

 • I would like to thank you for the efforts you have put in writing this website. I’m hoping the same high-grade web site post from you in the upcoming as well. In fact your creative writing abilities has encouraged me to get my own website now. Actually the blogging is spreading its wings rapidly. Your write up is a great example of it.

 • I needed to write you the very little note so as to give many thanks over again for those breathtaking opinions you’ve featured in this case. This is quite tremendously generous with you to give without restraint what exactly most of us could have offered for an ebook to help make some money for themselves, specifically seeing that you could have tried it in the event you wanted. These good ideas likewise acted to be a easy way to be certain that most people have the identical dream really like my own to know the truth great deal more regarding this matter. I’m certain there are several more pleasurable moments up front for people who take a look at your blog.

 • Good – I should definitely pronounce, impressed with your website. I had no trouble navigating through all the tabs as well as related info ended up being truly simple to do to access. I recently found what I hoped for before you know it in the least. Reasonably unusual. Is likely to appreciate it for those who add forums or anything, web site theme . a tones way for your client to communicate. Excellent task.

 • The subsequent time I read a weblog, I hope that it doesnt disappoint me as much as this one. I imply, I do know it was my option to learn, but I actually thought youd have one thing attention-grabbing to say. All I hear is a bunch of whining about something that you might fix for those who werent too busy on the lookout for attention.

 • Today, while I was at work, my cousin stole my iphone and tested to see if it can survive a twenty five foot drop, just so she can be a youtube sensation. My apple ipad is now broken and she has 83 views. I know this is totally off topic but I had to share it with someone!

 • Definitely believe that which you stated. Your favorite justification seemed to be on the web the easiest thing to be aware of. I say to you, I certainly get irked while people consider worries that they just don’t know about. You managed to hit the nail upon the top and also defined out the whole thing without having side effect , people can take a signal. Will probably be back to get more. Thanks

 • Hello, i think that i noticed you visited my web site thus i came to “go back the want”.I’m trying to in finding issues to enhance my website!I suppose its good enough to make use of some of your ideas!!

 • Today, I went to the beach front with my children. I found a sea shell and gave it to my 4 year old daughter and said «You can hear the ocean if you put this to your ear.» She put the shell to her ear and screamed. There was a hermit crab inside and it pinched her ear. She never wants to go back! LoL I know this is entirely off topic but I had to tell someone!

Добавить комментарий