Калькулятор расчета пеноблоков смотрите на этом ресурсе
Все о каркасном доме можно найти здесь http://stroidom-shop.ru
Как снять комнату в коммунальной квартире смотрите тут comintour.net

Титановая схема Фирташа. Почему ЗТМК уже два года не могут вернуть государству

Процесс возвращения государству металлургического гиганта, который контролирует Фирташ, максимально затягивается. Для чего это делается, кто покупает его продукцию и почему завод зарабатывает все меньше. (укр)

Запорізький титано-магнієвий комбінат (ЗТМК), який контролює Дмитро Фірташ, нарешті можуть повернути у власність держави.

ЕП раніше розповідала про державно-олігархічне партнерство, у результаті якого Україна фактично втратила це стратегічне підприємство  єдиний у Європі завод з виробництва титанової губки.

Фірташ не виконав взяті на себе зобовязання: 110 млн дол, які олігарх повинен був вкласти у модернізацію заводу, були витрачені менеджментом компанії не за призначенням.

Замість оновлення потужностей кошти опинилися на рахунках банку “Надра”, яким володів Фірташ, а потім були направлені на погашення боргів.

У підсумку суд ухвалив рішення повернути завод державі. Проте ЗТМК досі під контролем менеджменту олігарха.

Процес повернення активу на баланс держави затягується, прокурори нікуди не поспішають, а команда Фірташа тимчасом вичавлює із заводу все можливе, максимально завантажуючи зношені потужності.

У 2012 році фірма Tolexis Trading Ltd. купила 49% державного Запорізького титаномагнієвого комбіната. За умовами підписаного договору власник повинен був внести 110 млн дол у статутний капітал підприємства для його модернізації.

У липні 2018 року Спеціалізована антикорупційна прокуратура (САП) повідомила про кінець титанового свята Фірташа на ЗТМК.

Господарський суд Запорізькій області нарешті розірвав договір про заснування ТОВ “ЗТМК”, який у 2013 році уклали Фонд державного майна та компанія “Толексіс трейдинг лімітед”, яку контролює Фірташ. Розірвання договору означає повернення цілісного майнового комплексу заводу в управління Фонду держмайна, тобто державі.

Юристи олігарха намагалися оскаржити рішення, але апеляційна інстанція залишила його чинним.

Розгляд справи закінчено, і 12 березня Верховний суд повинен був ухвалити остаточне рішення. Однак суддя взяла перерву до 15 березня, а потім пішла на лікарняний.

Перемога з гірким присмаком

Щоб повернути завод державі, антикорупційним прокурорам знадобилося понад два роки: у САП не могли впоратися з позовом, плутали суди, забували сплатити судовий збір і прийти на засідання суду.

Спочатку прокурори САП не додали квитанцію про сплату судового збору до судового позову, потім додали не оригінал, а копію квитанції, потім взагалі віднесли позов не в той суд.

Усі ці ненавмисні дії призвели до розтягування розгляду справи майже на 2,5 року. За цей час, з 2015 року до вересня 2018 року, компанії-прокладки з орбіти Фірташа купували у ЗТМК продукцію з “оптовою знижкою”, через що завод міг втратити сотні мільйонів гривень.

Поки САП тинявся судами

За даними податкової, які опинилися в розпорядженні ЕП, з 2016 року обсяги виробництва ЗТМК постійно зростали.

Зокрема, з 2016 року обсяг виробництва губчатого титану — основного продукту комбінату — виріс на 47,3% до 750 тонн на місяць. Про цю перемогу писав і сам завод на сторінках власної заводської газети.

Враховуючи такі успіхи, підприємство повинне було отримувати величезні прибутки та сплачувати з них податки. Проте не в цьому випадку. Обсяги виробництва губки збільшувалися, а прибутки ЗТМК падали.

За даними фінансової звітності, у 2015 році чистий прибуток ЗТМК становив 113,1 млн грн, у 2016 році — 6,1 млн грн, у 2017 році — 2,6 млн грн. За 2018 рік фінансова звітність ще не оприлюднена.

Титанова схема

Значний обсяг продукції заводу — титанової губки — йде на експорт. Відповідно до звіту про діяльність ТОВ “ЗТМК” за 2015 рік, основними покупцями титану були фірми Tolexis International Limited, Тоlexis Enterprise AG та кіпрська компанія Titanium Standard Limited. Усі вони входять до групи Фірташа.

Відповідно до даних аудиторського звіту за 2013 рік, Tolexis International Limited є власницею Tolexis Enterprise AG та сейшельської Lantana Ventures Limited. Основний вид діяльності — забезпечення логістики і транспортного обслуговування титанової сировини.

Хоча власником Tolexis International Limited зазначено Андріану Піас, ця команія входить до групи DF. Це, зокрема,  зазначається в обвинувальному акті США проти Фірташа від 20 червня 2013 року.

Відповідно до інформації, наданої ЕП прес-службою ТОВ “ЗТМК”, з грудня 2015 року титан почала купувати інша компанія — Titanium Standard Limited.

Її власниками є два юристи-номінали з однієї компанії — Entgkar Antoniadis і Μapianna Papouli. Номінальний власник “Толексісу” та директори працюють у цій же компанії. Також Titanium має тих же аудиторів, що й кіпрські “Толексіси”.

До 2015 року Titanium мала назву Opizea Holding Limited і була створена як холдингова компанія. Лише в 2014 році було додано новий вид економічної діяльності — продаж титану.

На факт, що компанія має стосунок до групи DF, натякає схожість логотипів та сайтів. Сайти хостяться в Україні, а телефон, вказаний на сайті Tolexis International Limited, такий же, як і в Titanium Standard Limited.

У Group DF, яка об’єднує всі активи Фірташа, заперечують зв’язок з Titanium. “Не афілійована ні з групою компаній Group DF, ні з її акціонерами. Відносини компаній винятково ділові і партнерські”, — зазначили у прес-службі холдингу.

У прес-службі ТОВ “ЗТМК” також цього не підтверджують.

Разом з тим, речники визнають, що завод продає більшість продукції одному покупцеві, та стверджують, що вигідніше працювати через посередника, ніж за прямими контрактами. “Це дозволяє уникати ризиків, пов’язаних з валютним контролем”, — зазначається у відповіді ЗТМК.

Також у прес-службі підкреслюють, що Titanium є “міжнародною трейдинговою компанією, яка спеціалізується саме на дистрибуції титанової продукції та напівфабрикатів”.

“Компанія має галузеву експертизу і широку клієнтську базу по всьому світу, що дозволяє їй забезпечувати стабільний викуп основного обсягу продукції ЗТМК”, — наголошують у прес-службі комбінату.

Однак чи могла Titanium лише за рік отримати таку експертизу і сформувати “широку клієнтську базу”?

До кінця 2014 року компанія не мала жодних активів та продажів, накопичуючи лише збитки у зв’язку з адміністративними витратами, що зазначається у її фінансових звітах за 2014 та 2013 роки.

Усе вказує на те, що основними покупцями продукції ЗТМК після продажу 49% акцій підприємства Фірташу були компанії, пов’язані з олігархом. Причому компанії з додатком Tolexis, які купували титанову губку у заводу до 2016 року, робили це за заниженими цінами.

Про це свідчить аудиторський звіт Державної фінансової інспекції. Там зазначається, що продукція ЗТМК продавалася за цінами, нижчими за собівартість та нижчими за мінімальний рівень цін на світових ринках на 12-17%.

Чи продовжував менеджмент Фірташа вдаватися до таких схем після появи на горизонті нового партнера? Достеменно невідомо, утім, фінансові результати ЗТМК з появою Titanium точно не покращилися.

Так, маржа валового прибутку підприємства за 2016-2017 роки становила 7,8% та 8,9%. Ці показники настільки низькі, що не покривають витрат на збут, адміністративні та інші операційні витрати, тому фінансовий результат від операційної діяльності взагалі збитковий.

Прибутковість підприємства забезпечувалася завдяки іншим доходам — відсоткам від розміщених на депозитних рахунках коштів або перерахунку курсових різниць.

За даними податкової, які є в розпорядженні ЕП, Titanium Standard Limited купувала у ЗТМК губчастий титан марки ТГ-ТВ та губчастий титан марки ТГ-110 за цінами, нижчими за ринкові на 10-13%.

Враховуючи це, через співпрацю з Titanium Standard Limited ЗТМК могла втратити близько 360 млн грн. У відповіді на запит ЕП прес-служба ЗТМК зазначила, що оптовим покупцям титан продається за нижчими цінами.

Інші партнери ЗТМК: з Фірташем і без нього

У звітах ТОВ “ЗТМК” також були вказані українські компанії з групи Фірташа, які купували титан за “оптовими цінами”. Йдеться про ПрАТ “Юкрейн кемікал продактс”, ТОВ “Титан України” і ТОВ “Інститут гірничо-хімічної промисловості”.

В аудиторському висновку від 20 липня 2015 року Державна фінансова інспекція згадує останню з них. За даними аудиторів, ЗТМК здавав в оренду приміщення ТОВ “Інститут гірничо-хімічної промисловості” за заниженими цінами.

Проте не лише компанії олігарха отримували договори із “знижками”. У пояснювальній записці до фінансової звітності за 2016 рік ЗТМК згадує про перемовини з компанією ОSTTOR. Завод збирався відвантажити їй титановий шлак у 2017 році.

Ця компанія зареєстрована в Австрії, її власником з листопада  2016 року є Юрій Перцев, який раніше працював заступником генерального директора з комерційних питань ПАТ “Об’єднана гірничо-хімічна компанія”.

Перцев, зокрема, є фігурантом кримінального провадження НАБУ. Його звинувачують у продажу продукції ОГХК за заниженими цінами.

“Сировина реалізовувалася за заниженими цінами спочатку компаніям-посередникам (резидентам Австрії та Латвії), підконтрольним підозрюваним, а ті за ринковими цінами продавали її реальним іноземним компаніям-споживачам”, — зазначається в повідомленні НАБУ.

Близько п’яти років завод перебуває під контролем групи Фірташа. Протягом цього часу основними покупцями продукції підприємства були компанії-посередники з його орбіти, які сплачували за товар так звану оптову ціну.

Держфінінспекція уже звертала увагу на те, що ЗТМК продає сировину за заниженими цінами. Компанії, які фігурували у звітах державних аудиторів, були замінені, але на їх місце прийшли “прокладки” з тієї ж орбіти.

Передбачалося, що це найближчим часом закінчиться, і держава стане повноправним власником заводу. Проте через помилки САП “безкоштовна оренда” титанового комбінату триває досі.

У якому стані буде ЗТМК, коли держава його отримає, наразі важко зрозуміти.

Источник: epravda

121 Комментариев

 • Hello, i think that i saw you visited my site thus
  i came to “return the favor”.I am attempting
  to find things to improve my website!I suppose its ok to use a few of your
  ideas!!

 • An outstanding share! I have just forwarded this onto
  a co-worker who had been conducting a little homework on this.

  And he in fact ordered me lunch because I found it
  for him… lol. So let me reword this…. Thanks for the
  meal!! But yeah, thanx for spending the time to discuss this topic here
  on your blog.

 • It’s actually a nice and useful piece of info. I’m happy
  that you simply shared this useful information with us.
  Please stay us informed like this. Thank you for sharing.

 • A motivating discussion is worth comment.
  I do think that you should write more about this subject, it may not be a taboo subject but
  generally people do not talk about such topics. To the next!
  Cheers!!

 • Pretty nice post. I just stumbled upon your weblog and wished to
  say that I have really enjoyed surfing around your blog posts.

  After all I’ll be subscribing to your rss feed
  and I hope you write again soon!

 • Hi to every body, it’s my first visit of this webpage; this webpage includes amazing and truly good stuff in favor of visitors.

 • Thanks , I’ve just been looking for info about this subject for ages and yours is the greatest
  I have discovered so far. However, what concerning the conclusion? Are you certain concerning the source?

 • Amazing! This blog looks exactly like my old one! It’s on a totally different subject but
  it has pretty much the same page layout and design. Outstanding
  choice of colors!

 • Awesome blog you have here but I was curious if you knew
  of any user discussion forums that cover the same topics
  talked about here? I’d really love to be a part of group where I can get feed-back from
  other experienced people that share the same interest.
  If you have any suggestions, please let me know.
  Many thanks!

 • This is a very good tip particularly to those fresh to the blogosphere.
  Simple but very precise info… Many thanks for sharing this one.
  A must read post!

 • Howdy just wanted to give you a quick heads
  up. The words in your article seem to be running off the screen in Opera.
  I’m not sure if this is a format issue or something to do with web browser compatibility but I figured I’d post to let you know.

  The design look great though! Hope you get the problem fixed soon. Many thanks

 • Hello, I think your blog might be having browser compatibility issues.
  When I look at your blog site in Safari, it looks fine but
  when opening in Internet Explorer, it has some overlapping.

  I just wanted to give you a quick heads
  up! Other then that, great blog!

 • Actually no matter if someone doesn’t be aware of then its up to other viewers that they will help, so here
  it takes place.

 • Thanks for finally writing about >Титановая схема Фирташа.
  Почему ЗТМК уже два года не могут вернуть государству — Vestnik-ua.com <Loved it!

 • Excellent pieces. Keep writing such kind of information on your page.
  Im really impressed by it.
  Hi there, You have done a fantastic job. I will definitely
  digg it and personally recommend to my friends. I am sure they will
  be benefited from this web site.

 • I do not even know how I ended up right here, however I
  assumed this submit was great. I do not recognize who you’re but definitely you’re going to a famous blogger
  for those who aren’t already. Cheers!

 • Greetings from Florida! I’m bored at work so I decided to check out your site on my iphone during lunch break.
  I enjoy the info you present here and can’t wait to take a
  look when I get home. I’m shocked at how fast your blog loaded on my phone
  .. I’m not even using WIFI, just 3G .. Anyways, awesome site!

 • Undeniably believe that which you said. Your favorite reason seemed to be on the internet the easiest thing to be aware
  of. I say to you, I certainly get annoyed while people think about worries that they plainly don’t know about.

  You managed to hit the nail upon the top and defined out the whole thing without having
  side-effects , people can take a signal. Will
  probably be back to get more. Thanks

 • I like the helpful information you provide in your articles.
  I will bookmark your blog and test once more here regularly.
  I am fairly sure I’ll be informed plenty of new stuff right right here!

  Good luck for the next!

 • Hi, i think that i saw you visited my site so i came to “return the
  favor”.I am attempting to find things to enhance my site!I suppose its ok to
  use some of your ideas!!

 • Hi! This is my first visit to your blog! We are a
  group of volunteers and starting a new initiative in a community in the
  same niche. Your blog provided us useful information to
  work on. You have done a outstanding job!

 • If some one wishes to be updated with latest technologies afterward he must be
  pay a visit this website and be up to date every day.

 • Pretty nice post. I just stumbled upon your weblog and wished to say that I have truly enjoyed
  browsing your blog posts. After all I’ll be
  subscribing to your feed and I hope you write
  again very soon!

 • Hmm it appears like your site ate my first comment
  (it was extremely long) so I guess I’ll just sum it up what I had written and say, I’m thoroughly enjoying your
  blog. I too am an aspiring blog writer but I’m still new to the whole thing.
  Do you have any tips and hints for newbie blog writers?
  I’d certainly appreciate it.

 • Its like you read my mind! You appear to know a lot about this, like you wrote the book in it or something.
  I think that you could do with some pics to drive
  the message home a bit, but other than that, this is great blog.
  A fantastic read. I will certainly be back.

 • I believe this is one of the so much important information for me.
  And i’m happy reading your article. But wanna statement on some common things, The
  site style is wonderful, the articles is truly great : D.
  Excellent process, cheers

 • Spot on with this write-up, I really believe this site needs much more attention. I’ll probably be returning to see more, thanks for the info!

 • I am extremely impressed with your writing skills and also with the layout on your weblog.
  Is this a paid theme or did you customize it yourself?
  Anyway keep up the excellent quality writing, it is rare to see a
  nice blog like this one these days.

 • After looking at a number of the blog articles on your web
  site, I seriously like your way of writing a blog.
  I book marked it to my bookmark website list and
  will be checking back in the near future. Please visit my
  web site as well and tell me how you feel.

 • You actually make it seem so easy with your presentation but I
  find this topic to be really something that I think I would
  never understand. It seems too complex and very broad for me.

  I’m looking forward for your next post, I’ll try to get the hang of it!

 • Great beat ! I wish to apprentice while you amend your site, how could i subscribe for a blog web site?
  The account aided me a appropriate deal. I had been tiny bit acquainted of this your broadcast offered vibrant clear idea

 • Greetings from Idaho! I’m bored at work so I decided to browse
  your site on my iphone during lunch break. I love
  the info you provide here and can’t wait to take a look when I get home.

  I’m amazed at how fast your blog loaded on my cell
  phone .. I’m not even using WIFI, just 3G ..
  Anyways, excellent site!

 • Write more, thats all I have to say. Literally, it
  seems as though you relied on the video to make your point.
  You clearly know what youre talking about, why throw away your intelligence on just posting videos to your blog when you
  could be giving us something enlightening to read?

 • May I just say what a relief to uncover someone that genuinely understands what they’re talking about online.
  You certainly know how to bring an issue to light and make it important.
  More and more people should check this out and understand this side of
  your story. I can’t believe you’re not more popular
  because you surely possess the gift.

 • Howdy, I believe your website could be having browser compatibility problems.

  Whenever I take a look at your blog in Safari, it looks fine however, if opening in Internet Explorer,
  it has some overlapping issues. I simply wanted to give you a quick heads up!
  Apart from that, great website!

 • Good day! I know this is kinda off topic however , I’d figured I’d ask.
  Would you be interested in exchanging links or maybe
  guest writing a blog article or vice-versa? My website goes over a lot of the
  same subjects as yours and I feel we could greatly benefit from each other.
  If you might be interested feel free to send me an email.
  I look forward to hearing from you! Wonderful blog by the way!

 • Wow that was odd. I just wrote an extremely long comment but after I clicked submit my
  comment didn’t show up. Grrrr… well I’m not writing all that over again. Anyways, just wanted to say great blog!

 • An outstanding share! I’ve just forwarded this onto a coworker
  who has been doing a little homework on this. And he actually
  ordered me breakfast because I found it for him… lol. So allow
  me to reword this…. Thank YOU for the meal!! But yeah, thanks for spending the time to discuss this
  issue here on your blog.

 • Excellent site you’ve got here.. It’s hard to find
  high quality writing like yours nowadays. I seriously appreciate people like you!
  Take care!!

 • Oh my goodness! Awesome article dude! Many thanks, However I am encountering troubles with your RSS.
  I don’t know why I can’t join it. Is there anyone else having identical RSS
  problems? Anybody who knows the answer will you kindly respond?
  Thanks!!

 • Way cool! Some very valid points! I appreciate you writing this post plus
  the rest of the website is extremely good.

 • Good day! This is kind of off topic but I need some help from an established blog.
  Is it difficult to set up your own blog? I’m not very techincal but I can figure things
  out pretty quick. I’m thinking about setting up my own but I’m not sure where to start.
  Do you have any ideas or suggestions? Thanks

 • I really like what you guys tend to be up too. This sort of clever work and coverage!
  Keep up the great works guys I’ve added you guys to my own blogroll.

 • My partner and I stumbled over here coming from a different web page and
  thought I might as well check things out. I like
  what I see so now i am following you. Look forward to
  checking out your web page for a second time.

 • Thanks for any other informative website. Where else could I get that type of
  info written in such an ideal approach? I’ve a undertaking that I am just now working on,
  and I have been at the glance out for such information.

 • I have been exploring for a little for any high-quality articles or weblog posts on this kind of area
  . Exploring in Yahoo I finally stumbled upon this site.
  Reading this info So i’m happy to convey that I’ve
  an incredibly just right uncanny feeling I
  discovered just what I needed. I most surely will make sure
  to do not overlook this web site and give it a glance on a relentless basis.

 • Excellent web site you have got here.. It’s difficult to find high quality writing
  like yours these days. I really appreciate
  individuals like you! Take care!!

 • With havin so much content do you ever run into any issues
  of plagorism or copyright violation? My blog has a lot of unique content I’ve either authored myself or outsourced but it appears a lot of it is popping it up all over the internet
  without my agreement. Do you know any ways to help stop content from being stolen? I’d genuinely
  appreciate it.

 • always i used to read smaller articles or reviews that also clear their motive,
  and that is also happening with this post which I am reading here.

 • Hello! This post could not be written any better! Reading this post
  reminds me of my good old room mate! He always kept talking
  about this. I will forward this post to him. Fairly certain he will have a good
  read. Thank you for sharing!

 • Admiring the persistence you put into your site and detailed information you provide.
  It’s nice to come across a blog every once in a while that isn’t
  the same unwanted rehashed material. Fantastic read!

  I’ve bookmarked your site and I’m adding your RSS feeds
  to my Google account.

 • Thanks for any other informative website. The place else could I am getting that kind of info written in such a
  perfect means? I’ve a venture that I’m simply now running on,
  and I have been on the look out for such info.

 • Its like you learn my mind! You appear to understand so much approximately this, like you
  wrote the e-book in it or something. I feel that you can do with some % to force the message home a
  little bit, but instead of that, this is wonderful blog.
  An excellent read. I will definitely be back.

 • Hi there! Would you mind if I share your blog with my myspace
  group? There’s a lot of folks that I think would really enjoy your content.
  Please let me know. Many thanks

 • Hmm it seems like your blog ate my first comment (it
  was super long) so I guess I’ll just sum it up what
  I had written and say, I’m thoroughly enjoying your blog.

  I as well am an aspiring blog writer but I’m still new to everything.
  Do you have any suggestions for first-time blog writers?
  I’d really appreciate it.

 • Hey There. I found your blog using msn. This is an extremely well written article.
  I’ll be sure to bookmark it and come back to read more of your useful information. Thanks for the post.
  I’ll definitely return.

 • Hi! I could have sworn I’ve visited this site before but after browsing through a few of the posts I realized
  it’s new to me. Regardless, I’m certainly happy I discovered it and I’ll be bookmarking it and checking back often!

 • What’s Taking place i’m new to this, I stumbled upon this I have found It absolutely
  helpful and it has aided me out loads. I am hoping to give a contribution & help different users like its helped
  me. Good job.

 • Asking questions are actually nice thing if you are not understanding something completely, except this piece of writing
  presents good understanding yet.

 • you are actually a just right webmaster. The web site loading speed is amazing.
  It sort of feels that you are doing any unique trick.
  Furthermore, The contents are masterpiece.

  you have done a wonderful activity on this subject!

 • Cool blog! Is your theme custom made or did you download it from
  somewhere? A design like yours with a few simple tweeks would really make my blog shine.
  Please let me know where you got your design. Kudos

 • I was curious if you ever thought of changing the layout
  of your website? Its very well written; I love what youve got to say.

  But maybe you could a little more in the way of content so people could connect
  with it better. Youve got an awful lot of text for
  only having 1 or two pictures. Maybe you could space it out better?

 • I think this is among the most significant info for
  me. And i’m glad reading your article. But should remark on few general things, The web site style
  is wonderful, the articles is really great : D. Good job, cheers

 • Hi there, this weekend is fastidious in support of me, as this moment i am reading this great informative post here at my house.

 • I really like your blog.. very nice colors & theme.

  Did you create this website yourself or did you hire someone
  to do it for you? Plz reply as I’m looking to design my own blog and would like to know where u got this from.

  appreciate it

 • I’ve been exploring for a little bit for any high-quality articles or blog posts in this kind of house .
  Exploring in Yahoo I at last stumbled upon this website.
  Studying this info So i am satisfied to exhibit that I’ve a very good
  uncanny feeling I discovered exactly what I needed. I most undoubtedly will make sure to don?t forget
  this web site and give it a glance on a continuing basis.

 • Hey I know this is off topic but I was wondering if you
  knew of any widgets I could add to my blog that automatically tweet
  my newest twitter updates. I’ve been looking for a plug-in like
  this for quite some time and was hoping maybe you would have
  some experience with something like this. Please
  let me know if you run into anything. I truly enjoy reading
  your blog and I look forward to your new updates.

 • I every time used to read post in news papers but now as I
  am a user of web thus from now I am using net for articles, thanks to web.

 • My brother recommended I would possibly like this blog.

  He used to be entirely right. This put up truly made my
  day. You cann’t imagine simply how a lot time I had spent for this
  info! Thanks!

 • Howdy would you mind letting me know which hosting
  company you’re using? I’ve loaded your blog in 3 completely different
  internet browsers and I must say this blog loads a lot faster then most.
  Can you recommend a good internet hosting provider at a honest price?

  Thanks, I appreciate it!

 • Hello, Neat post. There’s a problem along with
  your site in web explorer, may test this? IE still
  is the market chief and a large section of other people will miss your wonderful writing because of this
  problem.

 • I do not even know how I stopped up here, but I thought this post was good.
  I don’t understand who you are but certainly you’re going to a famous blogger
  if you are not already. Cheers!

 • Ahaa, its nice dialogue regarding this article
  here at this website, I have read all that, so at this time me also commenting here.

 • Wow, awesome blog layout! How long have you been blogging for?
  you make blogging look easy. The overall look of your web site is excellent, let alone the
  content!

 • Unquestionably consider that that you said.
  Your favorite justification appeared to be on the internet the easiest factor to take into accout of.
  I say to you, I definitely get annoyed at the same time as other people consider issues that they just don’t know about.
  You managed to hit the nail upon the top and also outlined out
  the whole thing without having side effect , other people could take
  a signal. Will likely be back to get more. Thanks

 • I do not even know how I ended up here, but I thought
  this post was great. I do not know who you
  are but definitely you are going to a famous blogger if you are
  not already 😉 Cheers!

 • Thank you for the auspicious writeup. It in fact was a amusement account it.
  Look advanced to more added agreeable from you! By the way, how can we communicate?

 • Just desire to say your article is as amazing.
  The clarity in your post is just great and i can assume you’re an expert on this subject.
  Fine with your permission allow me to grab your feed to keep up to date
  with forthcoming post. Thanks a million and please carry
  on the enjoyable work.

 • Thank you for the good writeup. It in fact was a amusement account it.
  Look advanced to far added agreeable from you!
  However, how can we communicate?

 • First of all I would like to say excellent blog! I had a quick question in which
  I’d like to ask if you don’t mind. I was interested to
  know how you center yourself and clear your thoughts prior to writing.
  I have had trouble clearing my mind in getting my ideas out there.
  I do enjoy writing however it just seems like the first 10 to 15 minutes
  are lost simply just trying to figure out how to begin. Any ideas or tips?
  Thanks!

 • I do consider all of the ideas you have offered on your post.
  They’re very convincing and will certainly work. Nonetheless, the posts are too short for beginners.
  Could you please lengthen them a bit from next time? Thank
  you for the post.

 • Greetings from Carolina! I’m bored to death at work so I decided to
  check out your blog on my iphone during lunch break.

  I really like the information you present here and can’t wait to
  take a look when I get home. I’m surprised at
  how fast your blog loaded on my cell phone .. I’m not even using WIFI, just 3G
  .. Anyhow, great blog!

 • When someone writes an paragraph he/she retains the idea of a user in his/her brain that
  how a user can understand it. Thus that’s why this article is outstdanding.
  Thanks!

Добавить комментарий