Поруч з могутнім сусідом

Поруч з могутнім сусідом
1 ПЕРЕГЛЯДІВ

Мексиканські сполучені штати по всій довжині північного кордону межують із супер-державою – Сполученими Штатами Америки. Протяжність кордону становить понад 3145 км і викликів з питань безпеки мають обидві країни. Як воно, межувати із могутнім сусідом і одночасно прагнути відстояти національні інтереси, читайте в нашому огляді

Шпарини на кордоні

Трафік американо-мексиканського кордону багато років поспіль є світовим рекордсменом, легально його перетинають понад 350 мільйонів людей щороку, а також майже 5 млн автомобілів та вантажівок. Є орієнтовні цифри нелегальної міграції – 500 тис. осіб, але цю інформацію неможливо підтвердити, чи спростувати, бо достовірні цифри загубилися в дірках кордону. Американо-мексиканський бар’єр, металева огорожа висотою 4-5 км, покриває лише третину кордону. А частина прикордонних ділянок взагалі виглядає як перекошений паркан із зогнилих штахетин. Примітне у цьому плані географічне розташування американо-мексиканських прикордонних міст: они виглядають як міста-пари по різні боки кордону. Як приклад, найбільші і найвідоміші з них: мексиканське місто Сьюдат-Хуарес та американське місто Ель-Пасо. Взагалі в прикордонних мексиканських містах живе понад 12 млн мешканців, і вештатися туди-сюди для них не складає великих трудношів.

Час від часу мексиканські громадяни створюють безпекові проблеми для північному сусіду. Остання «міграційна криза» сталася після того, як Джо Байден послабив жорсткі заходи з охорони кордону, ухвалені його попередником республіканцем Дональдом Трампом. Понад 1,3 мільйона мігрантів прибули на кордон Мексики і США з часу вступу Байдена на посаду президента США, що є найбільшим показником за останні 20 років.

Мігранська хвиля, яку фактично було оголошено гуманітарною катастрофою, накотилася на кордон американо-мексиканський кордон у вересні цього року — до цього часу вона не розв’язана і не вирішена.

Все під контролем!

Мехіко – столиця Мексиканських сполучених штатів, розташована на значній віддалі від північного кордону і, враховуючи федеративний устрій країни, центральній владі досить складно впливати на північні рубежі. Тож, можливо як компесаторність прогалин на півночі — в столиці вибудована універсальна система відеоконтролю за всім, що відбувається в місті.

За безпекою в 9-мільйонному Мехіко, слідкують в Командному, контрольному, обчислювальному, комунікаційному, контактному центрі «С5». Сюди стікається інформація з 60 тисяч камер спостереження і вже звідси реагують на безпекові виклики з усіх напрямків. Тут працюють медики, в тому числі і з питань коронавірусу, тут працюють поліцейські, реагуючи на безпекову ситуацію на дорогах і вулицях. Тут же розташований сейсмологічний центр, бо країна часто потерпає від землетрусів різної сили. Спеціально обладнані машини реагують на всі можливі варіанти надзвичайних ситуацій в столиці.

Мексиканці перейшли на єдиний номер екстреного виклику не так давно, в 2016 році. Як нам повідомили в центрі «С5», перехід на номер 911, такий самий як в США, Канаді, Аргентині, відбувся досить швидко і безпроблемно для всіх відповідних службах. Цей шлях (єдиний номер 211 – за європейським зразком) наша країна лише проходить, і має зобов’язання його завершення найближчим часом.

Люди-символи

Гендерні упередження в Мексиці були і залишаються досить сталими, про що йтиметься нижче. Але є одна жінка, чиє життя і творчість стали національною гордістю. Це Фріда Кало — незрівнянна мексиканська художниця. Неймовірна своїм життям, дивовижними картинами і шаною не лише в Мексиці. В країні фактично склався культ Фріди Кало і її картин- автопортретів. Синій будинок, в якому вона жила, перетворений на музей творчості Фріди. Аби потрапити сюди — чергу треба займати за кілька тижнів. Доля і творчість Фріди Кало — це суцільний виклик обставинам, стереотипам, буденності.

 

В 1937 році Фріда Кало і її чоловік Дієго Рівера у своєму домі дали притулок невгамовному революціонеру Льву Троцькому. За іронією долі його день народження припадає на 7 листопада, як і більшовицький переворот. 

Ставлення Троцького до України, де він народився і виріс, було дуже суперечливим і… передбачуваним. Якщо в 1917–1921 роках Троцький доклав всіх можливих і неможливих засобів, аби українська державність не відбулася, то наприкінці 1930-х, коли не мав жодних можливостей і повноважень — писав про крайню необхідність незалежної від московських «совєтів» радянської Україну. Зміна поглядів — теж досить передбачувана: вигнаний з країни, де сам змінював хід історії, згодом виявився не лише непотрібним, а й ненависним. У Мексиці Лев Троцький прожив до кінця свого життя.  В 1940 році був смертельно поранений агентом НКВС у будинку, де жив, і який з 1990 року є будинком-музеєм… А колесо історії проводжує свій безповоротний рух по долях цілих народів, відомих і невідомих людей і ховає в глибини віків події, явища і епохи.

Ювілейні дати

 

2021 рік – знаковий для політичного життя Мексики. 200 років тому під час війни з Іспанією була здобута незалежність. 30 років тому, в 1991 році Мексика визнала Україну незалежною державою. 10 років тому, 2011 році члени верхньої палати парламенту, сенатори, переїхали в нову велику будівлю. Виключно Сенат проводить міжнародну політику, і жодна інша державна структура цими питаннями не займається. Формування зовнішньої політики, затвердження міжнародних договорів і дипломатичних відносин, надання повноважень президенту направляти національні збройні сили за межі країни – це ексклюзивне право Сенату, верхньої палати парламенту Мексиканських Сполучених Штатів.

Одна дата, про яку хочеться згадати – не «кругла». Це 1953 рік, коли жінкам надали політичні виборчі права. Відносно недавно за загальноприйнятими демократичними стандартами. У парламенті навіть є окрема дошка, де відзначають жінок року – активісток. Бо гендерна дискримінація тут процвітає до цього часу. У Мексиці феміциди – гендерні вбивства часто залишаються нерозслідуваними, а злочинці – непокарані. Жінки різного віку зникають з вулиць безслідно, і це стає причиною регулярних протестів і демонстрацій. Мітинг, свідком якого мені довелося бути, пройшов спокійно, без інцидентів. На відміну від щорічних страйків, які закінчуються зіткненнями з поліцейськими. До речі, тут в Мексиці, жінок-поліцейських немало.

В цілому, враження про Мексику склалися досить контрастні. Країна, яка налічує сотні об’єктів Всесвітньої культурної спадщини цивілізацій майя і ацтеків, багата на привабливі морські узбережжя та туристичні маршрути. Країна, яка має неспокійні штати з постійним протистоянням між урядовими силами і картелями та угрупуваннями між собою. Тим не менше, це країна з високим людським, природним і економічним потенціалом для розвитку і процвітання.

Автор: Іван Косенко 

 

Теги: Мексика,США,Поруч з могутнім сусідом Мексика-США,Сполученими Штатами Америки, американо-мексиканський кордон, Американо-мексиканський бар’єр - металева огорожа висотою 4-5 км, місто Сьюдат-Хуарес, американське місто Ель-Пасо, Мехіко – столиця Мексиканських сполучених штатів, Гендерні упередження в Мексиці
Автор: vestnik-uacom

Связаться с нами: politica.chat@gmail.com

Мої відео